Dünkü toplantı sonrası ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan ilk açıklama

cavusoglu-ile-pompeo-gorusmesine-iliskin-ilk-aciklama_150decb.jpg

Türkiye ile ABD arasında ciddi bir krize sebep olan rahip Brunson davası sonrasında, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları iki ülke arasında tansiyonun yükselmesine sebep olmuştu ve dün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur’da bir araya gelmişti. Mikeo Pompeo, o görüşmenin ardından bugün basına açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin yapıcı geçtiğini belirten Pompeo, Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikalıların önümüzdeki günlerde serbest bırakılacağını umut ettiğini belirtti. Pompeo, konuyla ilgili olarak “Mevkidaşımla dün yapıcı bir görüşme gerçekleştirdim. Brunson’ın serbest bırakılmasının ve ABD’ye dönmesinin zamanının geçtiğini ve Türkiye’deki diğer tutukluların da serbest bırakılması gerektiğini söyledim” ifadelerini kaydetti.

Pompeo, bu açıklamasının devamında “Umut ediyorum ki önümüzdeki günlerde bunlar gerçekleşecek” sözlerini kaydetti. Associated Press tarafından aktarılan haberde Pompeo’nun, “Türkiye ABD’nin her durumda birlikte çalışmak isteyeceği bir NATO müttefiki” sözlerine yer verildi.

Dünkü toplantı sonrasında da Mevlüt Çavuşoğlu, “Elbette bütün sorunların tek bir toplantıda çözülmesini bekleyemezsiniz. Fakat önümüzdeki dönemde birlikte çalışmaya ve yakın iş birliği yaparak diyaloğu sürdürme kararı aldık” ifadelerini kaydetmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum