Draghi'den finansal entegrasyon uyarısı

FRANKFURT (AA) – Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi, “Avrupa’daki finansal entegrasyon süreci, ekonomik, siyasi ve teknik olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya. Ek ve önemli bir zorluk da dijitalleşmedir.” dedi.

ECB ve Avrupa Komisyonu’nun Frankfurt’ta ortaklaşa düzenlediği “Avrupa’nın Dijital Entegre Piyasası” konulu konferansın açılış konuşmasını yapan Draghi, dijitalleşmenin arttığı bir dünyada, Avrupa düzeyinde finansal bütünleşmeyi teşvik etmek konusundaki ana hedeflerinin, her zamankinden daha sofistike teknoloji ve inovasyon zemininde yer almak olduğunu söyledi.

Finansal entegrasyonun önemine vurgu yapan Draghi, “Avrupa finansal entegrasyonunun teşvik edilmesi, fiyat istikrarı temel hedefinin yanı sıra Eurosystem’in ana hedefidir. Bu, iyi işleyen bir ‘tek para birimi’ için şart.” dedi.

Mario Draghi, finansal entegrasyonun hafife alınacak bir konu olmadığını ifade ederek, finansal krizde görüldüğü gibi eksik finansal entegrasyonun zayıf noktalar oluşturduğuna dikkati çekti.

“Bankacılık birliğimizle gelecekte daha kapsamlı bir finansal entegrasyonun temellerini atıyoruz.” diyen Draghi, ancak tamamen kapsamlı olmak için, birlikteki finansal piyasanın sermaye piyasasının entegrasyonunu da kapsaması gerektiğini dile getirdi.

Avrupa’daki finansal entegrasyon sürecinin ekonomik, siyasi ve teknik olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu dile getiren Draghi, “Ek ve önemli bir zorluk da dijitalleşmedir. Bu, sadece finansal sektörün değil, genel olarak toplumu da etkileyen temel bir değişikliğin bir parçası.” diye konuştu.

-“Dijitalleşme, iş süreçlerini daha hızlı, daha ucuz ve genel olarak daha verimli hale getirebilir”

Draghi, dijitalleşmenin, iş süreçlerini daha hızlı, daha ucuz ve genel olarak daha verimli hale getirebileceğini fakat bunun aynı zamanda ele alınması gereken riskleri de beraberinde getirdiğini belirtti.

ECB için geleceğin pazar altyapısının sadece verimli ve yenilikçi olmakla kalmayıp aynı zamanda güvenli ve dayanıklı olmasını sağlamak için yeni teknolojilerin araştırılması, analiz ve test edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Draghi, bu konunun ECB’nin stratejik gündeminde bu nedenle yüksek olduğunu ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum