Dönmez: Doğalgaz ithalatı devam edecek

doğalgaz-660x330.jpg

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo ile ilgili konuşan Enerji Bakanı Dönmez sözlerinde, “Doğalgaz ithalatımız uzun dönemli bir kontrata dayanıyor. Vatandaşı soğukta veya elektriksiz karanlıkta bırakmak gibi bir durum olamayacağına göre kontrat hükümlerine dayalı olarak bu ticaretimiz devam edecek” ifadelerine yer verdi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, anlaşma maddelerine dayalı olarak İran ile ticareti ilişkilerin devam edeceğini söyleyerek, ABD’ye giden Türk heyetin İran’a yaptırımlar da dahil olmak üzere bir dizi konu hakkında müzakere yaptığını ve bu diyalogdan iyi bir sonuç çıkacağı kanaatinde olduğunu ifade etti.

AHaber’in canlı yayınında konuşan Dönmez, ABD’nin İran’a dayatacağı ambargo ve ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile iş yapanların ABD ile iş yapamayacağı söylemlerine dair, arz güvenliğinin son derece önemli olduğunu ve Türkiye ile İran arasında çok eski yıllara dayanan bir ticaret ilişkisi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Başta doğalgaz ve petrol olmak üzere. Doğalgaz ithalatımız da uzun dönemli bir kontrata dayanarak yapılıyor, bunun süresi 2026’ya kadar da devam edecek. Yıllık yaklaşık 9.5 milyar metreküp civarında doğalgaz alıyoruz oradan. Vatandaşı soğukta veya elektriksiz karanlıkta bırakmak gibi bir durum olamayacağına göre kontrat hükümlerine dayalı olarak bu ticaretimiz devam edecek.”

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları dün sabah itibariyle tekrar devreye girerken, ABD Başkanı Donald Trump, İran ile iş yapanların ABD ile iş yapamayacaklarını belirtti.

ABD’nin uygulayacağı yaptırımların hedefinde ilk olarak İran’ın dolar alımları, metal ticareti, kömür ve otomobil sanayi sektörü var.

“Ambargodan AB bile rahatsız”

Bir Türk heyetinin dün ABD’ye gittiğini hatırlatan Dönmez, “Bir heyetimiz şu anda ABD’de, bu yaptırımlar da dahil olmak üzere bir seri konu hakkında da müzakere de yapılıyor. Bu diyalogdan iyi bir netice çıkacağı kanaatimdeyim” diye konuştu.

ABD’nin İran’a tek taraflı bir ambargo uyguladığını söyleyen Dönmez, “Geçmişte BM kararı ile uygulanıyor o zaman biz de uymak zorundaydık. Nitekim AB bile aslında bundan oldukça rahatsız. Biz meşru bir ticaret yapıyoruz komşuluk hukukumuz var, arz güvenliği açısından da önemli, bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde ifadelerde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum