Diyaret İşleri Başkanı Erbaş: “FETÖ, dine hizmet kisvesi altında dış güdümlü bir yapıdır”

diyanet-isleri-baskani-erbas-abdnin-karari-birlikte-yasama-kulturune-bir-darbedir_5ff09dd.jpg

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, FETÖ’nün terör örgütü, dine hizmet kisvesi altında yayılan dış güdümlü bir yapı olduğunu belirterek, “İslam’ın bütün değerlerini karanlık ve süfli emellerine alet eden, itikadi, ameli ve ahlaki bir sapma hareketidir” dedi.

Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Zirvenin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam dünyası da savaşlar, işgaller, şiddet ve yoksulluk altında zor ve sıkıntılı süreçlerden geçmektedir. İslam coğrafyasının Gazze, Doğu Guta, Şam, San’a, Kabil, Trablus, Mogadişu, Myanmar gibi şehirlerinden bugün acı ve gözyaşı içerisinde feryatlar yükselmektedir. Önemle vurgulamak isterim ki son iki asırdır İslam coğrafyasında etnik kimlikler, mezhep ve meşrep farklılığı üzerinden fitne ve tefrika üretilerek ümmetin kardeşlik, birlik ve beraberlik şuuru zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Bir yandan terör ve şiddet diğer yandan fakirlik ve cehalet Müslüman dünyanın büyük çoğunluğunu etkileyen temel sorunlar olmaya devam etmektedir. Azınlık olarak varlığını sürdüren kardeşlerimizin durumu ise bazı ülkelerde daha da hassas bir hale gelebilmektedir’’ ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün dine hizmet kisvesi altında dış güdümlü bir yapı olduğunu hatırlatan Erbaş, ’’Ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü hedef alan, yüce milletimizin istiklaline ve istikbaline kurşun sıkan FETÖ terör örgütünden de bahsetmek istiyorum. 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşadığımız hain darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ terör örgütü, dine hizmet kisvesi altında yayılan dış güdümlü bir yapı olup, İslam’ın bütün değerlerini karanlık ve süfli emellerine alet eden, itikadi, ameli ve ahlaki bir sapma hareketidir. Bilindiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde milletimiz bu terör örgütünün hain darbe girişimini tüm dünyaya örnek olacak şekilde cesur ve şanlı bir direnişle bertaraf etmiş; dinine, vatanına, milletine, özgürlüğüne ve hukuk düzenine sahip çıkmış; 251 şehidimiz ve 2196 gazimiz bu kalkışmanın derin izleri olarak tarihe geçmiştir’’ şeklinde konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum