Diyarbakır’da Suriyeli genç kıza protez göz takıldı

diyarbakirda-suriyeli-genc-kiza-protez-goz-takildi_8270ffd.jpg

DİYARBAKIR, (DHA)- SURİYE’deki iç savaşta bombardıman sonucu şarapnel parçasının isabet ettiği sol gözünü kaybeden 16 yaşındaki Merina Esbiru’ya, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde yapılan bir operasyonla protez göz takıldı.
Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle 5 yıl önce rejim güçlerinin bombardımanında sol gözünü kaybeden Suriyeli Merina Esbiru’ya Dicle Üniversitesi sahip çıktı. Tedavi için ailesiyle Diyarbakır’a getirilen Esbiru’ya ameliyatla protez göz takıldı. Aile, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül’ü ve Başhekim Prof. Dr. Gökhan Kırbaş’ı ziyaret ederek teşekkür etti. Rektör Gül’ü makamında ziyaret ederek elini öpen Merina, kendi elleriyle yaptığı örme sepeti hediye etti. Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, başaralı bir ameliyat olduğunu belirterek, "Bombardıman sırasında sol gözünü kaybetmiş. Sonra da sürekli üzüntü duyduğunu belirtmiş. Bizim Idlib’e daha önce yapmış olduğumuz yardım vasıtasıyla bize ulaştılar. Bizden yardım istediler. Bizde ‘yardım edebiliriz’ dedik. Üniversitemize getirdik. Burada arkadaşlarımız ameliyat etti. Çok mutlu oldular, onların mutluluğu bizi de mutlu etti"dedi.
Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Kırbaş da, Merina Espiru’nun önce hastaneye getirilerek göz hastalıkları kliniğinde muayenesinin yapıldığını ifade ederek, "Bir dizi tetkikler sonunda iki aşamalı bir ameliyat yapılması gerektiği kararlaştırıldı. İlk aşamada görmeyen göz yerinden çıkartıldı, yerine bir protez yerleştirildi. Böylece ameliyatın ilk aşaması bitmiş oldu. Bundan sonra 2 ay kadar iyileşmesini bekleyeceğiz. İyileşmesinden sonra göz küresi takılacak. Göz küresini İstanbul’da çok iyi bir yerde yaptırıyoruz. Sağlam olan sağ gözü bire bir taklit edilecek aynı ölçüde. Yanı büyüklük ve aynı renkte. Dışarıdan bakarak fark edilmeyecek şekilde göz küresi yerleştirilecek ve bu göz küresi azda olsa oynayabilen bir küre olacak" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum