Diyarbakır'da 112 personelleri kan bağışında bulundu

DİYARBAKIR (AA) – İl Sağlık Müdürlüğünde çalışan 112 Acil Sağlık ekipleri, kan bağışında bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğünde bir araya gelen yaklaşık 100 personel, kan verdi.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar, gazetecilere yaptığı açıklamada, kış aylarında Kızılay’da kan bağışında azalmalar olduğunu söyledi.

Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirten Avar, şöyle konuştu:

“Sağlıklı olan her kişinin yılda en az iki defa kan vermesi tavsiye edilir. Hem kan ihtiyacı olan vatandaşlar hem de sağlık için kan bağışında bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Bugün yalaşık 100 personelimiz Kızılay’a kan bağışında bulunacak.”

Avar, bir ünite kanın yaklaşık üç kişinin hayatını kurtardığını ve Türkiye’nin yüzde 82 civarında kan desteğini sağlayan Kızılay’a bu tür bağışlarda bulunmak gerektiğini ifade etti.

Kızılay Bölge Müdürü Serhat Kaplan ise sağlık personellerine kan bağışı konusunda gösterdikleri hassasiyet için teşekkür etti.

Kanın bir ihtiyaç olduğu için sürekli bağış yapılması gerektiğini belirten Kaplan, “Sağlık personellerimize ve vatandaşlara düzenli olarak kan bağışında bulunulmaları için çağrıda bulunuyoruz. Şu an Diyarbakır olarak stoklarımız kritik düzeyleri aşmış durumdadır. İhtiyacı karşılayacak düzeydeyiz ve yüzde 60, 70 civarındayız.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum