Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Filistinlerin bizler gibi özgürlüğe ve güvenliğe ihtiyacı var”

Dışişleri-Bakanı-Mevlüt-Çavuşoğlu.jpg

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyrov’un davetinin üzerine 5-6 Nisan tarihlerinde Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Bakanlar Konferansına katılmak üzere Azerbaycan’ı ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konferans kapsamında düzenlenen NAM Filistin Bakanlar Komitesi Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Filistinlerin bizler gibi özgürlüğe ve güvenliğe ihtiyacı var. Onlar güven içinde yaşamalı. Masum Filistinliler işkencelere maruz kaldılar ve öldürüldüler. Terör kurbanları oldular” dedi.

“İsrail’in yaptıkları insanlık dışı”

İsrail’de geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen protestolarda bir çok Filistinlinin yaralandığını ve öldürüldüğünü belirten Çavuşoğlu, “Filistinlilerin özgürlük hakları var. Ancak İsrail illegal olarak işgalini genişletiyor. İsrail Filistinlileri incitiyor, İsrail bütün Orta Doğu’yu tehdit ediyor. İsrail’in yaptıklarının kabul edilemez olduğunu söylemek bizim görevimiz. İsrail’in yaptıkları insanlık dışı” ifadelerini kullandı.

“Filistin’deki insani problemler uluslararası örgütlerin sorumluluğundadır”

ABD’nin, Kudüs hakkındaki kararı ile ilgili de açıklamalar yapan Çavuşoğlu, “Biz güçlü olmanın, her zaman haklı olduğu demek olmadığı konusunda açık bir mesaj gönderdik. Kudüs’te büyükelçilik açmak bu sorunu daha da büyütecektir. Bizim acı çeken Filistinlerin dertlerini sona erdirmek için birlikte hareket etmemiz lazım. Bizim bu barış süreci için daha fazla çalışmamız lazım. Daha fazla ülkenin Filistin’in durumunu anladığından emin olmalıyız. Filistin’deki insani problemler uluslararası örgütlerin sorumluluğundadır. Türkiye, sizin hepinizin desteğiyle uluslararası arenada Filistin devletini ve Filistinlileri desteklemeğe devam edecektir” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum