Dışişleri: ABD heyeti ile görüşme olumlu geçti

ABD-Heyet.jpg

ABD ile vize krizinin aşılmasına ilişkin yapılan görüşme sona erdi. Toplantının ardından açıklama yapan Dışişleri kaynakları, görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

Vize krizini görüşmek üzere ABD’den gelen heyet ile Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşme sona erdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı kaynakları, görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtti.

ABD heyetine Dışişleri Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen, Türk tarafına ise Müsteşar Yardımcısı Muhtar Gün başkanlık etti.

Habertürk’te yer alan habere göre, ABD heyeti sorunun aşılması için 4 şart öne sürmüştü. Bunlar:

– Çalışan, ABD’nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmamalı.
– Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar iletilmeli.
– Çalışanlarına dair soruşturmada ABD’ye bilgi verilmeli.
– Temasların ABD’nin isteğiyle olup olmadığı sorulmalı.

Diplomatik kaynaklar Türk tarafının ön şart kabul etmediğini ve görüşmelerin ön şartsız başladığını ifade etmişti.


Neler olmuştu?

ABD, İstanbul başkonsolosluğundaki bir çalışanının tutuklanmasının ardından geçen hafta pazar günü ABD’nin Türkiye misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Türkiye ise karşılık olarak ABD’deki misyonlarında ve sınırda ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrupa işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet vize krizinden önce planlanan bir ziyaret için pazartesi günü Ankara’ya gelmiş ve dün temaslarına başlamıştı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada heyetin adalet, içişleri ve dışişleri bakanlıklarında temaslarda bulunacağını belirtmiş ve “Vize krizinin uzun sürmemesi her iki ülkenin de yararına olur” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan krizle ilgili açıklamalarında ABD’nin Ankara büyükelçisi John Bass hakkında “Bu yanlış bu büyükelçiden gelmiştir, büyükelçi ‘hükümetim adına bu adımı attım’ diyorsa, bunun dışişleri bakanı ve Başkan da arkasında duruyorsa kimse kusura bakmasın. Biz de aldığımız kararın sonuna kadar arkasındayız” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise yaptığı açıklamada bunun ABD yönetiminin aldığı bir karar olduğunu söylemişti.

Türkiye’deki görev süresi dolan ve hafta sonunda Ankara’dan ayrılan Bass ise geçen hafta “Vize krizini bir an önce geride bırakmayı umuyoruz; durumla ilgili olarak Türk hükümetiyle temaslarımızı sürdüreceğiz” demişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum