DHA YURT BÜLTENİ-5

(TEKRAR) Kızağı çalınan köylüler, hayvanlar için otları sırtlarında taşıyorBİNGÖL’ün merkez Sancak Beldesi’ne bağlı Oğuldere Köyü’nde hırsızların köylülerin kızaklarını çalmaları nedeniyle, köylüler yoğun kar yağışına rağmen havyanlar için otları sırtlarında taşımak zorunda kaldı. Köylülerden Niyazi Bacura, 10 gün önce kızağının çalınması nedeniyle hayvanları için otları yaklaşık 400 metre sırtında taşımak zorunda kaldığını söyledi.

Bingöl’e 50 kilometre uzaklıkta bulunan Sancak Beldesi’ne bağlı Oğuldere Köyü’ndeki köylülerin çoğunun kızakları hırsızlar tarafından çalınıdı. Köylüler bunun üzerine hayvanları için topladıkları ve yaz aylarında arazide depoladıkları samanları 1 metre karda sırtlarında taşımak zorunda kaldı. Kızağı çalınan köylülerden biri olan Niyazi Bacura, 10 gün önce kendisininde arasında olduğu çok sayıda köylünün kızağının hırsızlar tarafından çalındığını belirterek, hayvanları için daha önce kızak ile getirdiği otları şimdi yaklaşık 400 metre sırtında taşıyarak ahıra getirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım talep eden Bacura, "3 çocuğum var. Evde 5 kişi kalıyoruz. Günde 4-5 defa 400 metre mesafeden sırtımızla ot çekiyoruz. Köydeki çok kişinin kızağa çalındı. İlgililerden yardım talep ediyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Oğuldere köyü ve yollarından detaylar

-Kızağı çalınan Niyazi Bacura’nın sırtında saman taşıması

-Samanı hayvanlarına getirmesi

-Niyazi Bacura Röportajı

-Genel detaylar

Haber-Kamera: Aziz ÖNAL-Mesut BUDRAÇ/BİNGÖL, (DHA) –

===================================

Van’da kapalı 716 mahalle yolundan 681’i ulaşıma açıldıVAN’da Cumartesi günü başlayan ve aralıklarla pazartesi gününe kadar süren kar yağışı sonucu kapalı olan 716 mahalle yolundan 681’i açıldı. 35 köy yolunun çığ tehlikesi nedeniyle kapalı olduğu belirtildi.

Van ve çevresinde Cumartesi gününden itibaren etkili olmaya başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkilerken, ulaşımda da aksamalar yol açtı. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 1 metreyi aştığı Van ve kırsal kesimdeki 716 mahallenin yolu kapandı. Van Büyükşehir Belediyesi Karla Mücadele ekipleri 650 personel ve 201 araçla yoğun çalışma başlattı. Yapılan yoğun çalışmalar sonucu yolu kardan kapalı olan mahlle yollarından 681’i açıldı. 35 mahalle yolunun ise çığ tehlikesi nedeniyle açılmadığını belirten yetkililer, bu yolların açılması için de yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Köy içinden görüntüler

-Yolda ilerleyen araçlar

-Kar savurma aracının çalışması

-Yoldan ve çevreden detaylar

Haber-Kamera: Murat ÇAĞLAR/VAN, (DHA)-

==================================

Yolları kardan kapalı köyleri sevindiriyorlar

Muş’ta Özel İdare Müdürlüğüne bağlı ekipler, kapalı yolları kardan temizleyerek mahsur kalan köylüleri sevindiriyorlar.

Muş’ta kent merkezine bir metreye yakın kar yağınca kırsal alanda kar kalınlığı yer yer 2 metreye ulaştı. Kar ve tipi nedeniyle 368 köyün merkezlerle ulaşım bağlantısının kesilmesi üzerine Özel İdare Müdürlüğüne 85 personel, 50 iş makinesi ile harekete geçti. Aralıksız süren 5 günlük çalışma sonunda 268 köyün merkezlerle bağlantısı sağlandı. Kapalı köy yollarının tümünün kardan temizlenmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Muş’a uzun yıllardan bu yana ilk kez bu kadar çok kar yağdığına işaret eden Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 368 köyün birden ulaşıma kapandığını bildirdi. Yaklaşık 3 bin kilometrede kar temizleme çalışmasına başladıklarını anlatan Şeyhmus Yentür, kar temizleme çalışmaların 24 saat esasına göre yapıldığını belirtti. Köylerde hasta, cenaze olduğunda yol açma çalışmasına öncelik verildiğini ifade eden Şeyhmus ,"Aralıksız süren çalışmalarımız sonucu yolu kardan kapanan 268 köyün yolu temizlendi. Ekiplerimiz yolları kardan temizleyerek vatandaşlarımızı sevindiriyorlar. Halen 100 köyün yolu kapalı. Bu köylere de 24 saat içinde ulaşmayı hedefliyoruz. Son kar temizleme çalışmaları akaryakıt, personel, kiralama giderleri ile 400 bin liraya mal oldu" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

– Köy yollarında kar açma çalışmalarından detaylar

– Greyder operatörü ile röportaj

-Diğer detaylar

Genel Sekreter Yentür ile röp

haber- kamera: Eser AYDIN/ MUŞ, (DHA)

========================================

Validen polise ‘baklavalı’ ziyaret

VALİ Seyfettin Azizoğlu, Sibirya soğuklarının yaşandığı Erzurum’da kentin giriş ve çıkış noktalarında görev yapan polislere ‘baklava’ ikram etti. Vali Azizoğlu, "Hem soğuklara hem de eşkıyaya karşı dikkatli olun" dedi.

Vali Seyfettin Azizoğlu, beraberinde Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ile birlikte Erzurum-Artvin karayolu üzerindeki kontrol noktasında görev yapan polisleri ziyaret etti. Geceleri ısının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü bölgede nöbet tutan polislere yanında getirdiği bir tepsi baklavayı ikram eden Vali Azizoğlu polislerle sohbet etti. Hiçbir eksiklerinin olmadığını söyleyen polislerin kaldıkları konteyneri gezip, sobada demlenen tavşan kanı çaydan içen Vali Azizoğlu, polislerden soğuklara karşı kalın giyinmelerini eşkıyaya karşı da uyanık olmalarını istedi.

Erzurum’da 11- 18 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) ile ilgili tüm hazırlık ve önlemlerin alındığına dikkati çeken Vali Azizoğlu, Erzurum’da güvenlikle ilgili bugüne kadar kayda değer önemli bir olay yaşanmamasına rağmen, her zaman güvenlik kuvvetllerinin tetikte beklediğini vurguladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Nöbet tutan polisler

-Kontrol noktasından geçen araçlar

-Valinin gelişi

-Polislerle sohbeti

-Nöbet kulubelerini gezmesi

-Polislerin kaldığı konteyner

-Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ile konuşması

-Valinin polislere baklava ikramı

-Vali Azizoğlu’nun konuşması

-Genel ve detay

Haber-Kamera: Turgay İPEK-Hümeyra PARDELİ / ERZURUM, (DHA)

==========================================

Erzincan’da yaban hayata destek

KAR yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle doğal ortamlarında hayvanların aç kalmaması için harekete geçen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri doğaya yem ve yiyecek bıraktı.

Terzibaba Yurdu ve Kemaliye ilçesindeki Osman Nuri Akın yurtlarında kalan KYK öğrencileri, kırsal alana kuşlar ve hayvanlar için yiyecekgötürdü. Öğrenciler ve personel beraberlerinde getirdikleri yiyecekleri karlar üzerine serptlire.

KYK Erzincan İl Müdürü Fevzi Sarıçiçek, yurtlarda kalan öğrencilerin yaşadıkları çevreye, coğrafyaya ve hayata duyarsız kalmamaları adına hareket ettiklerini bildirdi. Fevzi Sarıçiçek, “Bizim dışımızdaki hayatı ve gerçeği de görmeleri derdindeyiz. Gençlerimizi hayata donanımlı, hassas ve duyarlı bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. Bu bağlamda tabiata yem ve yiyecek bırakan gençlerimize, kıymetli yurt müdürlerime ve personelimize teşekkür ediyorumö diye konuştu.GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

– Öğrencilerin yem bırakmaları genel detay

– Öğrencilerin açıklamaları

– KYK Müdürü ile röp

haber- kamera: Coşkun MENEK / ERZİNCAN, (DHA)

============================================

Kamyonet ile hasta nakil ambulansı çarpıştı: 3 yaralı

SAKARYA’nın Akyazı İlçesi’nde kavşakta kamyonet ile hasta nakil ambulansı çarpıştı. Kamyonet devrilirken, 3 kişi yaralandı.

Kaza, Akyazı Ormanköy mevkiinde meydana geldi. Adapazarı istikametine gitmekte olan Hasan A. idaresindeki 54 YF 923 plakalı hasta nakil ambulansı kavşakta yolun karşısına geçmeye çalışan Köksal Pala idaresindeki 54 DG 863 plakalı kamyonet ile çarpıştı. Kazada, kamyonet trafik ışıklarına çarparak devrildi. Olay yerine gelen 112 Acil ekipleri kamyonet sürücüsü Köksal Pala, ambulans sürücüsü Hasan A. ve ambulansta bulunan Nazif Karadayı’ya müdahalede bulundu. Akyazı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Olay yerinden görüntüler

Devrilen kamyonet ve ambulanstan görüntü

Yaralılara müdahale edilmesi

HABER-KAMERA: Alaattin ONUR / SAKARYA (DHA)

=========================================

İdare Mahkemesi: Ceza davasından beraat edene disiplin cezası verilemezDİYARBAKIR 1’inci İdare Mahkemesi, sosyal medya paylaşımları üzerinden terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında yürütülen disiplin soruşturmasında 1 yıl kademe durdurma cezası verilen öğretmen ile ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, aynı konuda açılan ceza davasında beraat eden öğretmene disiplin cezası verilemeyeceğini hükmederek, Milli Eğitim Disiplin Kurulu’nun verdiği cezayı iptal etti.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Kayahan Ortaokulu’nda Türkçe Öğretmeni olarak görev yaparken, 2014 yılı Dünya Kadınlar Günü kutlaması ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılan Elif Göçmen’e, Diyarbakır Valiliği İl Milli Eğitim Disiplin Kurulunca, ‘1 yıl süre ile kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası verildi. Eğitim- Sen Diyarbakır Şubesi, öğretmen Göçmen’i temsilen Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesine, söz konusu kutlamaların sendikal faaliyet çerçevesinde yapıldığı ve disiplin soruşturması başlatılmasını gerektirecek hiçbir davranış sergilemediği halde ceza verilmesi işleminin açıkça haksız, hukuka aykırı olduğu, sürülerek cezanın iptali istemiyle dava açtı.

‘KADEME DURDURMA CEZASINDA HUKUKA UYARLIK YOK’

Davaya bakan Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi, öğretmen Elif Göçmen’in Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘Terör örgütün propagandasını yapma’ suçundan yargılandığını, ancak suçun unsurları oluşmadığı için beraatine karar verildiğini hatırlatarak oy birliği ile şu sonuca vardı: "Bu durumda, davacı hakkında ‘PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ fiili ile ilgili olarak başlatılan disiplin soruşturması neticesinde Diyarbakır Valiliği İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu kararı ile verilen ‘1 yıl süre ile kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası verilmesine ilişkin işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesinin oy birliği ile verdiği ve Milli Eğitim Disiplin Kurulunun kararını iptal eden kararı değerlendiren Eğitim-Sen Avukatı Sivil Tunç, kararın sosyal medya paylaşımlarından ötürü ceza davasında beraat eden sendika üyelerine disiplin cezası verilemeyeceğine dair önemli bir karar olduğunu söyledi.

Haber: Ferit ASLAN/ DİYARBAKIR, (DHA) –

============================

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum