Demirtaş ve Önder’e hapis cezası

sirri-sureyya-onder.jpg

”Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, 4 yıl 8 ay, aynı suçtan eski HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanık Selahattin Demirtaş, SEGBİS ile bağlanırken, tutuksuz sanık Sırrı Süreyya Önder salonda hazır bulundu.

HDP’li bazı milletvekilleri de duruşma salonunda duruşmayı izledi. Demirtaş ve avukatlarının usule ilişkin itirazları mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Son savunması ile ilgili olarak söz verilen sanık Selahattin Demirtaş, sağlık sorunları nedeni ile ring aracına binemediğini ve bu yüzden SEGBİS ile duruşma salonuna bağlanılmasını istediği belirtti ve “Usule ilişkin taleplerimiz yargılamanın en başından beri reddedildi. Bu taleplerimiz kabul olsaydı, yargılama çok önceden karara bağlanmış olacaktı. Bu mütalaaya karşı savunma yapmayı usule uygun bulmuyorum. Adil yargılama talep ediyoruz. Biz savunmadan kaçmıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin tanınmış, en aktif siyasetçilerindenim. İki kez cumhurbaşkanı adayı oldum. Ben nerede ne konuşmuşsam noktasına kadar arkasındayım. Ben savunma yapmaya her zaman hazırdım.” ifadelerini kaydetti.

Mütalaanın iki gün önce kendisine tebliğ edildiğini belirten Demirtaş, mahkemeden savunma hazırlamak için süre istedi.

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaanın 30 Nisan 2018’de verildiğini, celse tutanaklarının sanıklara tebliğ edildiğini, yazılı mütalaanın 4 Eylül 2018’de sanığa tebliğ edildiğinden bu talebin reddine karar verdi.

Talebin reddi üzerine tekrar söz verilen Demirtaş, “Mütalaaya karşı savunma yapmayacağım, konuşacağım. Vicdandan adaletten uzak mütalaaya cevap vermeyeceğim. Siz nasıl kabul ederseniz? Heyetinize güvenim ve itimadım sıfır.” dedi.

Mahkeme başkanı, kurumları itham edici söylemlerinden dolayı sanık Demirtaş’ı uyarırken, Demirtaş, o gün konuştuğu her şeyin arkasında olduğunu, hukukun üstünlüğüne inandığını belirtti.

Söz verilen tutuksuz sanık Sırrı Süreyya Önder ise Demirtaş’ın söylediği her söze katıldığını ifade ederek, “Sayın heyet, benim de size güvenim yok. Bu mahkemenin hiçbir aşamasında adil yargılama duygusu geçmedi. Mitingde konuşma sürem 3 dakikadır” dedi.

Sanık Önder, iddianamede belirtilen suç unsuru konuşmayı yapmadığını belirtti.

Son sözleri sorulan sanık Selahattin Demirtaş, “Kahrolsun faşizm, yaşasın barış ve emek” ifadelerini kullanırken, Sırrı Süreyya Önder ise son sözünde, “Yaşasın barış, yaşasın demokrasi.” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Selahattin Demirtaş’ı, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 4 yıl 8 ay, sanık Sırrı Süreyya Önder’i de aynı suçtan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanıkların duruşmalarda gözlemlenen olumsuz tutum ve davranışlarından dolayı cezalarında indirim uygulamadı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum