‘DEAŞ ile mücadele başka terör örgütleriyle ortaklıkla yapılmaz’

640x360_96492a5d-d403-4768-8418-7c3744fb1b32.jpg

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta düzenlenen Terörizmle Mücadele Küresel Forumu (TMKF) Dokuzuncu Bakanlar Oturumu’nda konuşma yaptı.

Terörle mücadelede yeni bir safhaya girildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Suriye’de ve Irak’ta terör örgütü DEAŞ’a büyük darbe vurduklarını kaydetti. Buralarda büyük finansal kaynaklara sahip, devlet benzeri yapıların artık kalmadığını belirten Çavuşoğlu, “Terör tehdidi hala devam ediyor. DEAŞ, El Kaide, Nusra, PKK, PYD/YPG hala duruyor.” ifadelerini kullandı.

Soçi mutabakatının ardından Suriye’de siyasi çözüm için fırsat yakalandığını belirten Çavuşoğlu, bu nedenle Birleşmiş Milletlerin yanı sıra rejim ve muhalefetin de kalıcı çözüm için görüşmelere başlamalarının desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Ayrıca DEAŞ ile mücadele ederken başka terör örgütleriyle ortaklık yapılmasından kaçınmalıyız. Aksi halde Suriye’de ya da başka bir yerde daha fazla istikrarsızlığa yol açmış oluruz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Azez, Cerablus ve Afrin beldelerinin teröristlerden temizlendiğini hatırlatarak “Bunlar sadece askeri operasyonlar değildi. Aynı zamanda bu operasyonlarla korkunç bir insani durumu ve teröristlerin bölgede büyümesine yol açacak boşluğu ortadan kaldırmayı hedefledik.” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, bu bölgelere 300 bin kadar Suriyelinin gönüllü olarak geri döndüğünü aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin yabancı terörist savaşçıları da engellemek için elinden geleni yaptığını belirterek şunları kaydetti:

“Yabancı savaşçılar dünyanın her yerinden geliyor. Yaklaşık 125 ülkeden gelen yabancı terörist yakaladık. Ortaklarımızla yürüttüğümüz iş birliği ve istihbarat paylaşımı sayesinde bu kişilerin yer değiştirmelerini engelledik. Türkiye’de önemli yerlerde oluşturulan kriz-analiz birimleri yabancı terörist savaşçıların hareket kabiliyetini kısıtlamada önemli bir yere sahip. Başarımızı Türk güvenlik güçlerinin çabalarına borçluyuz. Bu sırada da çok sayıda görevlimiz hayatını kaybetti.”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelede uluslararası toplumdan tam destek alamadığına işaret ederek buna rağmen Türkiye’nin güvenliği sağlama ve bölgedeki ülkelerden gelen savunmasız insanlara yönelik destek çabalarının devam edeceğini söyledi.

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum