Danimarka Büyükelçisinden Fatma Şahin’e ziyaret

danimarka-buyukelcisinden-fatma-sahine-ziyaret_71f0806.jpg

GAZİANTEP, (DHA)- DANİMARKA’nın Ankara Büyükelçisi Svend Olling, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.
Şahin, birçok konuda ilkleri başaran Danimarka’nın Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Önümüzdeki hafta Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu’ndan bir heyetin kente geleceği bilgisini Büyükelçi Olling’den alan Şahin, "Bizim bir kampanyamız var; ‘Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ diye. Danimarkalı sanayicilerimizin de bu kampanyanın içerisinde olmaları ve şehrimize gelmiş olmalarından da çok büyük bir mutluluk duyarız. Çünkü hakikaten Suriye meselesi, göç meselesi bölgeyi son 5 yılda çok yordu. Bu bakımdan bizim yeni yatırımlara, güçlü işbirliklerine ve pozitif gündeme ihtiyacımız var" dedi.
Gaziantep’te çok ciddi sanayi altyapısı bulunduğunu aktaran Şahin, 170 ülkeye ihracat yapıldığını bildirdi. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye konulu görüşmelerden umutlu olduğunu, bu görüşmelerle 2017’de kalıcı barış beklediklerini belirten Şahin, şunları söyledi:
"Bunun sonunda da Suriye’nin yatırımları, üretimi, Suriye’nin yeniden inşasında Gaziantep çok önemli bir rol oynayacak. Çünkü bu altyapı, bu bölgede Gaziantep’te var. Biz Danimarka’dan da çok ciddi bir şekilde makine alıyoruz. Makine noktasında en büyük içeriye aldığımız makine markalarından birtaneside Danimarka. Dolayısıyla bizim bu paydaşlığınızı, güçlü işbirliğimizi Suriye’nin yeniden yapılandırılmasında Gaziantep’i de merkeze alarak çok kuvvetli bir şekilde organize edebiliriz."
Büyükelçi Olling de Danimarka’nın Gaziantep ve bölgede çok iş yaptığını, özelliklede ticaret noktasında önemli işler yaptığını ifade etti.
Önümüzdeki hafta Danimarka Sanayiciler Konfederasyonundan bir heyetin Gaziantep’e geleceğini dile getiren Olling, “Buraya şirket kurmak ve yatırım yapmak için en uygun modellerin neler olduğu konusunda araştırma yapmak için geliyorlar. Özellikle de Suriyeli mültecileri de içeren işlerle ilgili araştırma yapılacak. Önümüzdeki hafta burada olacaklar" dedi.
Türkiye ve bölgenin Suriyeli mülteciler noktasında başarılı işler yaptığını belirterek, tebrik eden Olling, dünyanın başka hiçbir yerinde, hiçbir ülkenin insani yardımda bu kadar önemli bir rol almadığını kaydetti.

FOTOĞRAFLI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum