‘Cumhuriyet Gazetesi’ duruşması bugün başlıyor

cumhuriyet-gazetesi-izmir-burosunu-kapatti-100207-5.jpg

Cumhuriyet gazetesinin 17 çalışanının yargılandığı duruşma Çağlayan Adliyesi’nde bugün başlayacak.

Cumhuriyet gazetesinin 11’i tutuklu 17 yazar, çizer, muhabir, avukat ve yöneticisinin “FETÖ”ye yardım etmekle yargılandığı davanın ilk duruşması bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde bugün gerçekleşecek.

Aralarında Kadri Gürsel, karikatürist Musa Kart gibi isimlerin olduğu dokuz yazar ve yöneticisi 5 Kasım 2016’da, hakkında çıkarılan arama kararının ardından yurt dışından gelen gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ise 12 Kasım 2016’da tutuklanmıştı.

Yine şüpheliler arasında yer alan ve 2011’de Gülen cemaatine karşı yazdığı kitaplar nedeniyle uzun süre cezaevinde kalan gazeteci Ahmet Şık da 30 Aralık 2016’da tutuklanmıştı.

Cumhuriyet operasyonundan 156 gün sonra toplam 19 kişi için hazırlanan iddianamede Cumhuriyet çalışanları için “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamalarından 7.5 yıldan 43 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Soruşturmayı başlatan FETÖ’den sanık

Süreç içinde Cumhuriyet’e yönelik soruşturmayı başlatan savcı Murat İnam’ın “FETÖ” davasında sanık olduğu da ortaya çıkmıştı.

Dava kapsamında halen Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Turhan Günay, Güray Öz, Hakan Kara, Musa Kart, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör tutuklu yargılanırken, Almanya’da bulunan Can Dündar ile Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Bülent Yener, Günseli Özaltay tutuksuz yargılanıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verilerine göre şu anda Türkiye’de şu anda 160 gazeteci cezaevinde bulunuyor ancak iktidar bu kişilerin gazetecilikten değil başka suçlardan dolayı tutuklu olduğunu savunuyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum