'Cumhurbaşkanlığı sistemi meselesi şahsi bir ihtirasın ürünü değil'

cumhurbaskanligi-sistemi-meselesi-sahsi-bir-ihtirasin-urunu-degil_f10e8fc.jpg

MALATYA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanarak hizmete alınan eserlerin toplu açılış töreninin yapıldığı Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yanındaki meydanda halka hitap etti.

Sözlerinin başında bayrak için, vatan için, ülkenin geleceği için canlarını feda eden tüm Malatyalı şehitleri rahmetle yad eden Erdoğan, şehitlerin ailelerine, yakınlarına ve tüm Malatya’ya sabır ve başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“El Bab’ı DEAŞ’ın katil sürülerine dar eden kahraman Mehmetçiklerimizi selamlıyorum. Rabbim yar ve yardımcıları olsun. Onlar nasıl gece gündüz bu millet için, ülkenin istiklal ve istikbali için canlarını ortaya koyuyorsa, biz de taş üstüne taş koymanın mücadelesini veriyoruz. Türkiye’yi büyütmek, dünyada hak ettiği yere taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Uzak yakın demeden, zengin fakir ayrımı gözetmeden, dünyanın dört bir yanında bayrağımızı yükseltmenin yollarını arıyoruz. İşte Bahreyn’e gittik, oradan Suudi Arabistan’a gittik, oradan Katar’a gittik. Allah güç ve ömür verdikçe, milletimiz de desteğini ve duasını esirgemedikçe bu uğurda çalışmaya devam edeceğiz.”

“Türkiye’nin siyasi ve ekonomik krizlerle, kavgayla, çekişmelerle dolu bir sistemle yoluna devam etme imkanı kalmamıştır.” diyen Erdoğan, Türk ile Kürt’ün, Alevi ile Sünni’nin birlikte yaşadığı, Türkiye’nin tüm farklılıklarını, tüm güzelliklerini bağrında toplayan Malatya’nın, o karanlık günlere dönme ihtimalini bile düşünmek istemeyeceğini bildirdi.

Erdoğan, “Hamido gibi bir yiğidi teröre kurban veren, Ahmet Kaya gibi bir değeri yurt dışına gitmek zorunda kalan bu şehir bir daha aynı sıkıntıları yaşamamalıdır. Yapılması gereken, ülkenin ihtiyaçlarına, milletin özlemlerine uygun bir yönetim sistemini getirmektir. Biz diyoruz ki bu sistemin adı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir.” diye konuştu.

“Yüzlerce yıllık birikim, çekilmiş acılar var”

Vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlatan Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı sistemi meselesi, basit bir tercihin veya şahsi bir ihtirasın ürünü değildir. Bunun arkasında yüzlerce yıllık bir birikim, çekilmiş acılar, yaşanmış tecrübeler vardır. Hiç uzağa gitmeye gerek yok, Türkiye’nin son çeyrek yüzyılı dahi bu ihtiyacı tüm açıklığıyla göstermeye yetecektir. ‘Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz’ derler. Biz aynı delikten değil iki, 20 defa ısırıldık. Yine de bazıları gereken dersi çıkarmadı, çıkarmıyor.” diye konuştu.

“Türkiye’yi geri götüren bu olmuştur”

Anayasa değişikliğiyle bir daha istikrarsızlık, kriz, kavga deliğinden ısırılmamak için gereken adımları attıklarını belirten Erdoğan, anayasa değişikliğinin oylanması sırasında TBMM’de yaşananları hatırlattı.

“Ya ayakları ısırdılar, burun kırdılar, kafa göz yardılar. Nerede oldu bu? Efendim, ‘Parlamenter demokrasi’, işte orada oldu.” diyen Erdoğan, “Bu işin adımları da daha önce atıldı. Ama bizim adım, şimdi bu attığımız adım, ilk adım, 2007 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanını seçme yetkisinin doğrudan halka verilmiş olmasıdır. İkinci adım 2014 yılında doğrudan milletimizin oylarıyla cumhurbaşkanlığına şahsımın getirilmesi olayıdır. Son adımda inşallah 16 Nisan’da oylanacak anayasa değişikliğidir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin son iki buçuk yıldır sahip olduğu yönetim biçiminin bir isminin ve örneğinin olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Dünyanın hiçbir yerinde, her ikisi de gücünü milletten alan ve yürütme üzerinde geniş yetkilere sahip iki yönetici olmaz, aynı anda olmaz. Ya Başbakan yetki sahibidir ya Cumhurbaşkanı veya birisi vitrin süsüdür, öbürü icracıdır. Yetki hangisindeyse diğeri semboliktir. Türkiye’yi zaten geri götüren bu olmuştur.” diye konuştu.

Muhabir: İlhan Toprak,Zehra Aydın,Kemal Karadağ

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum