Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan’da

cumhurbaskani-erdogan-vatikan-da-10763355.jpeg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Papa Franciscus’la görüşmek üzere Vatikan’a geldi. Erdoğan’ın ziyareti, 1959’da dönemin cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Vatikan ziyaretinden sonra ilk ve 1960’ta Vatikan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin kurulmasından bu yana tek olma özelliği taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,için, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile baş başa görüşmek üzere geldiği Apostol Sarayı önünde tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, San Damaso Kapısı’nda Papalık İkametgah Valisi Başpiskopos Georg Ganswein tarafından karşılandı. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus ile baş başa görüşmenin yapılacağı yere geçti. Törende, Vatikan’ı ve Papa’yı korumakla görevli İsviçreli muhafızlar da hazır bulundu.

Kritik görüşme başladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Vatikan’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile baş başa görüşmesi başladı. Görüşmelerde Türkiye-Vatikan ilişkileri, Kudüs’le ilgili gelişmeler, bölgesel sorunlar, Suriye’de yaşanan insanlık trajedisi, terör, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığıyla mücadele gibi konular ele alınması bekleniyor.

İtalya Cumhurbaşkanı’yla biraraya gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan ziyaretinin ardından Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile çalışma yemeğinde bir araya gelecek ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’yi kabul edecek. Türkiye ile İtalya arasında siyasi, ekonomik, savunma sanayi alanlarında ikili iş birliği konularının ele alınacağı söz konusu görüşmelerde Suriye, Irak ve Libya’daki son gelişmeler, Kudüs, terörle ve düzensiz göçle mücadele konularında iş birliği, Türkiye-AB ilişkileri gibi her iki ülkenin ortak gündeminde yer alan konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

Yoğun güvenlik önlemi alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vatikan’a iki günlük resmi ziyareti dolayısıyla İtalya’nın başkenti Roma’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirden ayrılana kadar Roma’da yaklaşık 3 bin 500 kolluk kuvveti görev yapıyor. Şehirde en yüksek seviyeye çıkarılan güvenlik önlemleri çerçevesinde Roma’da bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Roma’da ‘yeşil bölge’

Roma’da “yeşil bölge” oluşturuldu. İlan edilen “yeşil bölge” kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti boyunca şehirde hiçbir gösteriye izin verilmeyiyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum