Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası sistem kelimenin tam anlamıyla çatırdıyor

irak-acikladi-cumhurbaskani-erdogan-onayladi-1539183361.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen 4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’ne katıldı. Zirve’de konuşma yapan Erdoğan, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

* Mevlana hazretleri hukuku adalet denizinde bir katre olarak görür. Hakimler tanrının ölçüsü gibi hareket etmelidir der. Adalet demek her şeyin yerli yerinde olması demektir. Günümüzde de bir ülkenin gelişmişliğinin ve ya geri kalmışlığının en iyi ölçüsü hukuk sisteminin iyi çalışıp çalışmadığıdır. İlk insandan bu yana kadar madem hukuk önemli neden bunca zulüm, haksızlık, gözyaşı var. Batının çöpe attığı yiyecekler Afrika’daki tüm insanları doyurabilir.

* Milyarlarca insanın umut bağladığı uluslararası sistem kelimenin tam anlamıyla çatırdıyor. ‘En kötü düzen düzensizlikten iyidir’ sözü, kötü düzenin sürmesine değil, tam tersine bir an önce ıslahının gerekliliğine işaret eder. Biliyorsunuz Türkiye olarak her fırsatta BM’de özellikle de Güvenlik Konseyinde reforma ihtiyaç duyulduğunu söylüyoruz. ‘Dünya beşten büyüktür’ diye formüle ettiğimiz bu çağrımızın temelinde adalet talebi vardır.

*Son olarak İdlib’te sağladığımız istikrar ile 10 binlerce insanı ölümden, milyonlarca insanı da sefaletten kurtardık.

* 33 milyar dolar Suriye’den gelen mülteciler için sadece harcama yaptık. Suriye’de huzuru tesis ettiğimiz her yerde güvenlik ve adalet sistemini işler hale getiriyoruz. Buna karşılık bölgede hale Türkiye’nin insani duruşunun karşısına terör örgütü ile iş birliği yapan ülkeler çıkıyor. Buna rağmen lafa geldiğinde ağızlarından demokrasiyi, insan haklarını düşürmeyenler bu örgütleri destekliyor.

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum