Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Can Dündar bir ajandır”

5bae1781ae784908f8db5131.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki temaslarının ardından dün Almanya’ya gelmişti. Dün Almanya’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir arayan gelen ve resmi temaslarına da bugün başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından Bellevue Sarayı’nda askeri törenle karşılandı.

Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin 2. gününde Alman mevkidaşı Steinmeier’ın ardından Alman Şansölyesi Angela Merkel ile de görüştü.

Ziyaretinin 3. gününde ise Merkel ile kahvaltıda tekrar bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonrasında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Camii’nin açılışına katılacak.

Erdoğan’a Almanya ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik eşlik ediyor.

Merkel ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“4 yılı aşkın bir sürenin ardından Almanya’da bulunuyorum. Sayın Merkel ve bakanlara da misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.Almanya ekonomi ve enerji bakanı, Ekim ayında kalabalık bir iş heyetiyle ülkemizi ziyaret edecek. Karşılıklı yakaladığımız bu ivmenin korunmasından, güçlendirilmesinden yanayız. Sayın Merkel ile görüşmemizde bir süredir çalışmayan mekanizmaları işler kılma noktasında fikir birliğine vardık ve ikili ilişkilere dair konuları konuşma fırsatı bulduk. Kendisi ile yarın sabah da bir araya gelerek daha detaylı konuşma fırsatı yakalayacağız.”

“Can Dündar bir ajandır”

“Ne ben Almanya’nın hukuk sistemini ya da mahkemelerini eleştirme hakkına sahibim. Ne de siz Türk hukuk sistemini eleştirme hakkında sahipsiniz. Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararlar olmuştur. Ancak Türkiye’de yargılar bağımsızdır. Enver Altaylı’yı tanır mısınız diye size sorsam bilir misiniz? Acaba Türk yargısı bu kişiyi ne için tutuklamış bilir misiniz? Yargıya saygı duymak zorundayız.

“Can Dündar konusuna gelince. Can Dündar’ın bir ajan olduğunu ve devletin sırlarını ifşa etme durumunda olduğunu ve 5 yıl 10 ay’a mahkum edilidğini biliyorsunuzdur. 5 yıl 10 ay’a mahkum birisi boşluktan yararlanarak Türkiye’den gitmiştir. Ajandır ve devletin sırlarını ifşa etmiştir. Hiçbir ülkede devletin sırları ifşa edilemez. Biz Almanya ile suçluların iadesi anlaşması yaptık. Biz de böyle bir durum olsa ve Almanya istese biz de vermek durumundayız. Olayın aslı budur ve bunu bilmemizde fayda vardır.”

“Ülkemiz yeniden reform yoluna gitti”

Milletimizin desteği sayesinde bildiğiniz üzere bir darbe girişimi atlattık. Bu darbe girişiminde 251 insanımızı şehit verdik. FETÖ ve uzantılarıyla mücadele için anayasal bir mekanizma olan OHAL uygulamasına gittik. Demokrasimizi bu terör örgütünün tehdidinden kurtarmak için 2 yıl boyunca çok yoğun bir çaba sarf ettik. Bu noktada da önemli oranda başarı sağladık. 24 Haziran seçimleri sonrasında bu uygulamayı da kaldırdık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber ülkemiz yeniden reform yoluna girmiştir.

“Vize serbestisi iki tarafın da faydasına”

“Vize serbestisi konusunda kalan 6 kriteri de en kısa zamanda yerine getirmeyi planlıyoruz. Bu durum hem Türkiye’nin hem de AB’nin faydasınadır.

“Türkiye başta Suriye krizi olmak üzere ciddi sorumluluk üstleniyor. Komşumuz Suriye’deki zulmün sona ermesini istiyoruz. Bu konuda da Almanya ile beraber yaklaşıma sahibiz. Şu anda ülkemizde 3 milyona yakın mülteci bulunuyor”

“Aramızda suçluların iadesi anlaşması var”

Pek çok PKK mensubu Almanya’da bulunuyor. FETÖ terör örgütünün de yüzlerce mensubu bulunuyor. Bakanlıklarımızın müşterek çalışmaları ile, birbirimize olan özgüven ile teslim etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. Aramızda suçluların iadesi anlaşması var. Bu türleri yakalayıp teslim etmek ülkemizin huzuru için çok büyük önem ifade ediyor”

İki ülke arasında ekonomik süreç çok önemli. Savunma sanayisine yönelik adımlar var. Özellikle Almanya ve Türkiye ortak adımlarla bölgede ciddi bir performans sergileyecektir. Tamamlıyıcı olduğumuza inanıyorum. Bu konuda da teşekkür ediyorum.

Almanya Şansölyesi Merkel’in konuşmasından öne çıkan başlıklar:

“İnsanların tüm çıkarlarını koruduğumuzu, ayrımcılığa uğramadan burada barışçıl bir yaşam sürmeleri için elimizden geleni yaptığımızı söyledim. Camilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Buna karşı tavır almaktayız. Biz kesinlikle her türlü güvenlik önelmeini alacak ve güven ortamını daha da pekiştireceğiz”

“Hala Alman vatandaşı olarak tutuklu olan insanlar bunun çözümü için katkıda bulunmaya çalıştım. Bu konu ile ilgili ikinci bir görüşmemiz de olacak”

“Kasım ayında dörtlü zirve planlıyoruz”

“Ekonomik alanda da işbirliği konusunu ele aldık. Ve değerli Türk bakanları tarafından önemli ziyaretler gerçekleştirildi. Ortak ekonomi komisyonu ilk kez bir araya gelecek. Ve Türk – Alman Enerji forumu gerçekleştirilecek. Bu konularda bir arada çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.

“Göç konusunda Türkiye çok iyi bir performans sergiliyor. Bununla beraber İdlib konusunu da ele aldık. Orada kırılgan bir durum var. Kasım ayında Rusya, Türkiye, Fransa devlet başkanları ile birlikte ben de bir araya gelerek dörtlü bir zirve yapmayı planlıyoruz”

“Karşılıklı iyi ilişkileri arzulamaktayız. Tabii ki demokratik, açık bir toplumun nasıl olması gerekiyor bunları da ele almamız gerekiyor. Burada bütün olay Türkiye’de tutuklu Almanlar meselesi değil. Karşılıklı konuşmalar ile çözmemiz gerekiyor”

“Somut kanıtlara ihtiyacımız var”

“PKK Almanya’da yasaklanmıştır. Bugün bunu detaylıca konuşmadık ancak daha önceki konuşmalarımızda ele almıştık. FETÖ konusunda Türkiye’nin sözlerini son derece ciddiye alıyoruz. Ancak PKK ile aynı seviyeye almamız için daha somut kanıtlara ihtiyacımız var”

“Toplam 5 vaka var. Ve somut olarak, titizlikle tutuklu isimler konusunu ele alıyoruz. Bazı vakalarda iddianamenin hazırlanmamış olması durumu söz konusu. Yargının bağımsızlığına saygımız sonsuz. Darbe konusunda ise şiddetle kınıyoruz. TBMM’deki hasarı biliyorum, 200’den fazla insanın hayatını kaybettiğini biliyoruz. Ama bu Gülen hareketini PKK ile aynı seviyede değerlendiremiyoruz. Daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

“Can Dündar’ın katılmaması kendi kararı”

“Gazeteci Dündar konusunda, kendisinin toplantıya katılmaması kendi kararıdır. Çok sayıda burada bulunuyor. Can Dündar’ın katılmama kararı ve durumu konusunda Sayın Erdoğan ile farklı görüşlerde olduğumuzu belirtmek isterim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısının ardından Neue Wache Anıtı’nı ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum