Cüce su aygırı 'Mela' dünyaya gözlerini açtı

cuce-su-aygiri-mela-dunyaya-gozlerini-acti_21ef080.jpg

KOCAELİ (AA) – Kocaeli’deki Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde bulunan cüce su aygırı ailesinin 7 yaşındaki üyesi “Malya”, sağlıklı bir dişi yavru dünyaya getirdi.

“Canlı gen bankası” olarak adlandırılan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Türkiye’de ilk defa cüce su aygırı doğumuna ev sahipliği yaptı.

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan türlerden olan 7 yaşındaki cüce su aygırı Malya, 2 hafta önce başarılı bir doğum gerçekleştirerek ilk yavrusuna kavuştu.

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açan ve “Mela” ismi verilen yavru, adaptasyon sürecini tamamlamasının ardından misafirlerce ziyaret edilebilecek. Adaptasyon süreci tamamlanana kadar Mela’nın fotoğrafları, parkın sosyal medya hesaplarında paylaşılacak.

Hayvanat bahçesinin eğitim ve pazarlama müdürü Gökmen Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, cüce su aygırlarının IUCN Tehdit Altında Türlerin Kırmızı Listesi’nde yer aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Doğum çok başarılıydı. Yavru da sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. İlk havuza giriş anı çok etkileyiciydi. Yakın zamanda da hızlı bir şekilde kilo alarak 6 kilodan 24 kiloya ulaştı. Vahşi doğada 2 binden daha az cüce su aygırı var. O yüzden bu yavrunun genetik değeri çok büyük. Türünün geleceğinde hayati bir rol oynayacak yavru su aygırına ev sahipliği yapmaktan dolayı heyecanlıyız.”

Muhabir: Şahin Oktay, Tahir Turan Eroğlu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum