Çorum'da yaban hayatı fotokapanlara yansıdı

corumda-yaban-hayati-fotokapanlara-yansidi_f10e8fc.jpg

ÇORUM (AA) – Çorum’da yürütülen çalışma kapsamında yerleştirilen fotokapanlara yaban hayvanlarının doğal yaşam alanlarındaki görüntüleri yansıdı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın desteğiyle yaban hayatının korunması ve geliştirilmesi kapsamında son yıllarda yürütülen çalışmaların başarılı sonuç verdiği belirtildi.

İl genelinde geyik, karaca, ceylan, tilki, çakal, ayı ve bazı kurt türlerinin popülasyonunda artış sağlandığına dikkati çekilen açıklamada, özellikle Kargı, Laçin ve Osmancık ilçelerindeki ormanlık alanlar ile Çatak Tabiat Parkı’ndaki yaban hayvanlarının sayısında gözle görülür artış yaşandığı vurgulandı.

Bölgedeki yaban hayvanlarının envanterini çıkarmak için çalışma yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şube müdürlüğümüz tarafından ilimizin çeşitli alanlarında yaban hayvanlarının envanterinin çıkartılması ve usulsüz müdahalelerin önlenmesi amaçlarıyla yerleştirilen fotokapanlarla kızıl geyik, karaca, ayı, kurt, vaşak, tilki, tavşan, yaban domuzu gibi türler kayıt altına alınmaktadır. Fotokapanlar sayesinde kent merkezine 22 kilometre uzaklıktaki tabiat parkına son 5 yıl içinde bölgeye bırakılan geyik, karaca ve ceylanlar doğal yaşam alanlarında ilk kez görüntülendi. Yaban hayvanlarının yoğun yaşadığı tespit edilen bölgelerde koruma kontrol çalışmaları artırılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda yaban hayvanı popülasyonu bakımından ilimizde gözle görülür artış meydana gelmiştir. Önceki yıllarda Bakanlığımız üretme çiftliklerinden getirilerek yaşam alanlarına bırakılan kızılgeyik ve karaca gibi türlerin yerleştirildikleri alanlarda çoğalmak suretiyle fauna zenginliğimizi artırdığı görülmektedir.”

Gece ve gündüz video ile fotoğraf çekebilen fotokapanlarca kaydedilen görüntülerde, geyik, karaca ile kurtların sürü halinde dolaştıkları görüntülendi

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum