Çorum’da şeker mitingi

corumda-seker-mitingi_8e0962a.jpg

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 14 şeker fabrikasının satışını protesto etmek amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımlarıyla “Şeker Vatandır Vatan Satılamaz” sloganıyla düzenlenen şeker mitingi Çorum Saat Kulesi meydanında gerçekleştirildi.

CHP kurmaylarının tam kadro olarak katıldığı mitinge İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti gibi siyasi partiler de destek verdi. Siyasi bir pankart ya da flamanın açılmadığı mitingde sadece Türk bayrakları yer aldı. Mitingde Çorum halkına hitap eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, Şeker Fabrikaları’nın satışına büyük tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “Çorum dünyanın her tarafında bilinir. Buradaki şeker fabrikasına sahip çıkarken aslında sadece şekere değil, Çorum’a ve Türkiye’ye sahip çıkıyoruz. Şeker vatandır, vatan satılmaz diyoruz. Çorum’un bir özelliği daha var. Kurtuluş savaşında en çok şehit veren illerden birisidir. Bu ülkenin bağımsızlığı için çaba harcayan, alın teri döken şehitlerimizi ve gazilere Afrin’den tutun PKK ile mücadele eden Allah’tan rahmet gazilere acil şifalar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu mitingin bir parti mitingi olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bu miting bir Cumhuriyet mitingidir. Vatan mitingidir. Şeker mitingidir. İşçi mitingidir. Tarım mitingidir. Alın teri mitingidir. Her partiden insanın siyasi görüşü ne olursa olsun alın terine değer verdiğine inanıyorum. Her partiden insanın şekere önem verdiğine inanıyorum. Her partiden insanın ellerine huzur içerisinde dönsünler diye düşünüyorum. Bu miting vatan sevgisi mitingidir. Şekere alın terine fabrikaya sahip çıkma mitingidir. O yüzden şeker vatandır, vatan satılmaz” dedi.

Tarımda planlı tek ürünün şeker pancarı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Karadeniz kıyı ve dağları, Akdeniz kıyıları hariç tüm bölgelerde pancar yetiştiriyoruz. Bütün topraklarımızda pancar yetişebilir. Sadece şeker midir, pancar mıdır? Şeker pancarı demek niteliksiz iş gücüne istihdam demektir. Posası hayvancılıkta önemli bir gıda maddesi. Onu da yok ediyoruz. Hayvancılık alanında Türkiye 25-20 yıl önce Ortadoğu’yu besliyordu. Şimdi besmelesiz et ithal ediyoruz, hayvan ithal ediyoruz. Yem fiyatlarını bilen var mı? Yüzde 40-50 arttı. Yem fiyatı ucuz oldu da vatandaş pahalı mı et satıyor? Fabrikalarda kapatılırsa dışarıya bağımlı hale geleceğiz. 1 kilo süte 1 kilo yem alıyorlar. Eti de, hayvancılığa da bitirdiniz. Şeker elinizde kaldı, şekeri de bitireceksiniz. Aynı dönem ormanın verdiği oksijenden şeker pancarı daha çok oksijen veriyor. Bu kadar bereketli şeker pancarı.

Şeker fabrikaları stratejiktir. Van’ın Erçiş ilçesinde tek fabrika var. Bütün kasaba oraya bakıyor. Orada işçiler çalışıyor. Esnaf, çiftçi herkes kazanıyor. Sattıktan sonra kapatacağız diyorlar. Karadeniz fındığı nasıl stratejikse şeker de bu ülkenin stratejik ürünüdür. Şekeri bitirmişler. Onun yerine bal kullanıyormuş. Buğday unu yerine badem unu kullanıyorlar. Bir badem sütü eksikmiş, şeker fabrikalarının satışını durdurdum de, gelip tebrik edeceğim. Birilerine ders vermemiz lazım. Bayrak sadece üzerimizdeki ay yıldız mıdır? Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Vatan toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Burada her partiden arkadaşımız var. Hepsine de saygı duyuyorum. Vatandaş kazanıyorsa, üretiyorsa, ihracat yapıyorsa eyvallah. Türkiye üretmesin, yabancılara muhtaç olsun, ekonomik gücünü yabancı tek ellere versin diyenlerin yanında değilim. Benim için vatandaş, vatan ve bayrak önemlidir. Vatanı vatan yapan Çorum’da şeker fabrikasında çalışıp, fabrikasına çalışanlardır. Manisa’nın üzümüdür. Bu vatanda üreteceğiz. Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen kuracağız. Asıl amacımız budur. Bu fabrikalar zarar ediyor, zarar ettiği için satıyoruz diyorlar. Vallahi billahi bu fabrikalar zarar etmiyor” şeklinde konuştu.

Mercimeğin, arpanın, ayçiçeğinin, etin ve daha birçok ürünün ithal edildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bu bereketli toprakları kim ekecek. Türkiye Cumhuriyetinin nüfusu 81 milyon. Bu insanları kim besleyecek kim doyuracak. Egemen güçler diyor ki üretim yapmayın, bizden satın alın. Biz size vereceğiz. Egemen güçler ürünlere döviz ödesin bizden satın alsınlar diyorlar. Bizim bir Tarım bakanımıza Fransa’da şövalye madalyası aldı. Fransa tarımına yaptığı katkılardan dolayı madalya alıyor. Çiftçilerimiz bunu sorgulamalı. O madalyayı alın başka bir yere koyun. Biz bu ülkede üreten, alınteri döken insana madalya verilsin istiyoruz” diye konuştu.

Şeker Fabrikalarının kapandığı taktirde işsizliğin daha da artacağının altını çizen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Çorumlu esnaflar bu fabrika kapanırsa işsizlik artar. Fabrikada çalışan işçi alışveriş yapmıyor mu? Hangi partiden olursa olsun AK Parti, MHP, CHP, Saadet Partili hangi partiden olursak olalım önceliğimiz vatan. Önceliğimiz üretim. Üreteceğiz hakça bölüşeceğiz. Hakça kazancağız. Kendi kendine yeten 7 ülke vardı. O ülkelerden birisi Türkiye’ydi ancak şuanda Türkiye yok. Şeker dışarıdan gelecek. Mercimek dışarıdan gelecek. Portakal da dışarıdan gelirse şaşmayın. Bu ülkenin insanı ne olacak. Büyük kentlere gidecek ya taşeron olacak yada yeraltına inecek suçlu olacak. Biz ne diyoruz önce kazanalım hakça bölüşelim. Her evde, her ilde huzur ve bereket olsun. Türkiye’de huzur olsun” ifadelerini kaydetti.

Şeker sektöründe oynanan oyunların arkasında Nişasta Bazlı Şeker’in olduğunun altını çizen CHP lideri, “Bu oyunların arkasında ne var NBŞ. Mısırdan üretilen nişasta bazlı şeker var. Bilim insanların raporlarında var. NBŞ ne yapar obezite yapar, kanser gibi bir çok hastalığa sebebiyet verir” dedi.

NBŞ’nin gıdada kullanılmasının yasak olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bazı ülkelerde üretim yüzde 1. Baklavada, büsküvi de NBŞ var. Hangi üründe NBŞ varsa yazın almayacağım. Şeker Pancarı ürünü kullanılıyorsa gidin onu alın. Yabancının ürününü almayalım. Yerli ve milliysek kendi toprağımız ve işçimizin alın teri ve bereketini kendi toprağımıza getirelim. Kasıtlı olarak şeker pancarı üretimi engelleniyor. Kota getiriliyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum