Çorum'da “Eğitimde Değişim” konferansı

ÇORUM (AA) – Çorum’da yönetici ve eğitimciler için “Eğitimde Değişim” konulu konferans düzenlendi.

Devlet Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta konuşan Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nail Yıldırım, eğitimin sevgi ile yapılması gerektiğini söyledi.

İnsan eliyle oluşturulmuş problemsiz bir sistem olmadığını ifade eden Yıldırım, “Biz sorunlar içerisinde yaşamaya ve baş etmeye ne kadar muktedirsek sisteme o kadar uygun yaşıyoruz demektir. Sistem amaca hizmet eden organlar bütünüdür. Dünya değişiyor, sürekli bir değişim yaşanıyor. Sisteme ayak uydurabilmek için bu süreçte eğitimcilerin de eğitime ihtiyacı var.” dedi.

Bugünkü sistemde bilginin haritasının değiştiğini, okulların sadece bilgi yükleme merkezi olmaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığımızın ‘Okullar Hayat Olsun’ Projesi’nden de bu kastediliyor. Toplum okulları değil, okullar toplumu yönetmeli. Her problem aslında bir fırsattır. Değişimi sürdürmek daha önemlidir. Eğitimde 20 yıllık planlar yapılır. Eğitimin amacı, insanı kendi yaşamının öznesi kılmaktır. Kendi kararlarımızı kendimiz alıyor muyuz? Özgüvenimiz var mı? Sorularına evet cevap verebilmek için özümüzü harekete geçirerek öz disiplin oluşturmalıyız. Öz güveni yüksek, özgün insanlar yetiştirmeliyiz. Bu ise iki yaştan itibaren başlayan bir süreçtir. Yetiştireceğimiz bireyler toplumun nesnesi olacak. Öğretmenlik mesleği ‘nasıl?’ sorusuna cevap verebilen bir meslektir. Bugün dünya ‘okur yazar’ insan yetiştirmenin peşinde. Burada okur yazar olmak, bilgiyi alan ve yaşamına geçiren insan demektir. Eğitim sınavı geçmek için çalışan değil, gerçek okur yazar insan yetiştirmek demektir.”

Yıldırım, toplumda hala Mevlanalar, Hacı Bektaş-ı Veliler ve Yunus Emreler yaşadığını belirterek, “Okullarımızda bu değerleri buluşturan bireyler yetiştirmeliyiz. Eğitimin değişmeyen nosyonu iyi insan yetiştirmek.” ifadelerini kullandı.

Yönetici ve öğretmenler için eğitim süreçleriyle ilgili önemli başlıklar üzerinde de duran Yıldırım, okunması gereken kitapları önerdi ve öğrencinin ne demek istediğini bilmenin, özgün öz güven sahibi bireyler yetiştirmek açısından önemli olduğunu hatırlattı.

Konuşmanın ardından Yıldırım’a Vali Yardımcısı Adem Saçan tarafından engelli eğitim merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan hediye takdim edildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum