Cizre’de ilk defa “dış gebelik” ameliyatı yapıldı

cizrede-ilk-defa-dis-gebelik-ameliyati-yapildi_629fc3a.jpg

ŞIRNAK (AA) – Cizre ilçesinde ilk defa yapılan laparoskopik cerrahi yöntemiyle dış gebelik ameliyatı yapıldığı bildirildi.

Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, şiddetli karın-kasık ağrısı ve adet gecikmesi şikayetiyle kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran 35 yaşındaki P.S’ye, dış gebelik tanısı konulduğu belirtildi.

Hastanın, Op. Dr. Osman Karaçin tarafından Cizre’de bu alanda ilk kaz yapılan ameliyatla sağlığına kavuştuğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kendisine tıbbi durumu hakkında detaylı bilgileri vererek, açık ve kapalı yöntemle bu ameliyatın yararlarını anlattıktan sonra, hasta açık operasyonu istemeyip kapalı laparoskopik operasyonun yapılmasını istedi. Yaptığımız kapalı ameliyatta gebelik kesesinin sol yumurtalık içine yerleştiğini ve o bölgeden aktif kanama olduğunu tespit ettik. Başarılı bir operasyonun ardından hastamız bir gün sonra şifa ile taburcu edilecek.”

Hasta P.S, ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Osman Karaçin ve Dr. Halime Çalı ile bu tür imkanları sağlayan Sağlık Bakanlığına teşekkür etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum