Çin Ticaret Bakanlığı: Tehditlere ve şantaja boyun eğmeyeceğiz

237593.jpg

Çin hükümeti, ABD’nin Çin’den ithal teknoloji ürünlerine getirdiği gümrük vergilerini yürürlüğe koyması halinde ulusal çıkarlarını korumak için gerek önlemleri alacağını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fıng, yarın ABD tarafından yürürlüğe sokulması beklenen 34 milyar dolar tutarındaki Çin teknoloji ürününe yönelik gümrük vergilerinin iki ülke arasında ticaret savaşı başlatacağına dair endişelerle ilgili olarak, “Tehditlere ve şantaja boyun eğmeyeceğiz. Küresel serbest ticareti savunma konusundaki kararlılığımız sürecek.” dedi.

Fıng, “Çin (ticaret savaşında) asla ilk ateş eden taraf olmayacak. Ancak ABD vergi tedbirleri aldığı takdirde, Çin de kendi ülkesinin ve halkının temel çıkarlarını korumak için buna karşılık vermeye mecbur olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin daha önce mütekabiliyet çerçevesinde ABD’den ithal teknoloji ürünleri için gümrük vergileri açıkladığını hatırlatan Feng, ancak yeni tarife kararları için ABD’nin atacağı adımı bekleyeceklerini söyledi.

– “Washington, Çin’in büyümesini zapturapt altına alamaz”

Öte yandan Çin Komünist Partisinin yayın organlarından “Global Times”da yayımlanan baş yazıda Çin’in ABD’nin tarife artışlarına karşılık vermeye hazır olduğu mesajı verildi.

“Washington, Çin’in büyümesini ticaret savaşıyla zapturapt altına alamaz” başlıklı yazıda “Çin, ABD ile ticaret savaşına girmek istemiyor. Ticaret konusundaki görüş farklılıkları zamanla çözülebilir. Fakat Trump yönetimi, Çin’in yüksek teknoloji geliştirmesini engellemek ve teknoloji sektörünü marjinalleştirmek istiyorsa o zaman işler değişir. ABD Çin ile çatışmak istiyorsa kendi bilir. Belki de Trump yönetimi ancak gerçek bir kavganın ardından aklını başına alabilir.” ifadeleri yer aldı.

Trump yönetimi, gümrük vergisi artışı kararını, Çin’in uyguladığı devlet öncülüğündeki sanayi kalkınma stratejisinin yabancı şirketleri teknoloji transferine zorladığı veya endüstriyel casusluğa maruz bıraktığına dair kaygılara karşılık olarak almıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum