“Çin-Güney Kore ilişkileri karşılıklı kazanç temelinde geliştirilmeli”

china-south-korea.jpg

Çin, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ile ilişkilerin karşılıklı saygı, işbirliği ve kazanç temelinde geliştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang olağan basın toplantısında, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha’nın 21-23 Kasım tarihlerinde Çin’e resmi bir ziyaret yapacağını ve görüşmede ortak kaygılar üzerinde fikir alışverişinde bulunulacağını açıkladı.

Lu Kang toplantıda, Güney Kore’nin ikili ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi için somut çaba harcamasını istediklerini belirtti.

Sözcü Lu, Çin ile Güney Kore’nin, iki ülke liderlerinin ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda vardığı önemli fikir birliklerini hayata geçirerek, karşılıklı güveni arttırmasını ve birbirinin çekirdek çıkarlarına saygı göstermesini beklediklerini ifade etti.

Sözcü Lu Kang, iki ülke arasındaki yakın komşuluk ilişkisi ile güçlü bağların, tarihi eğilimlere ve Çin ile Güney Kore halklarının ortak temennisine uygun olduğunu belirtti.

Diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 sene içinde, iki ülke arasında dostluk ilişkilerini güçlendirmek ve karşılıklı yararı derinleştirmek konusunda bir yol belirlendiğini vurgulayan Lu Kang, Çin’in, daima karşılıklı güven ile ortak çıkara dayalı ikili ilişkileri geliştirmek için çalıştığının altını çizdi.

Sözcü ayrıca, iki ülkenin bölgesel barış ile refahı ilerletmek için çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum