CHP’nin PM ve YDK üyeleri belli oluyor

chp-nin-pm-ve-ydk-uyeleri-belli-oluyor-423289-5.jpg

CHP’nin “Adalet ve Cesaret” sloganıyla düzenlediği 36. Olağan Kurultayının ikinci günü parti meclisi seçimleriyle devam ediyor. Bugün kurultayda çarşaf liste yöntemiyle 60 kişilik PM ve 15 kişilik YDK üyeleri belli olacak.

Parti Meclisinde adaylık oranı oldukça yüksek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi seçimleri için 52 kişilik anahtar liste verecek. Parti Meclisi’ndeki diğer 8 asil üyeden oluşan Bilim,Yönetim ve Kültür Platformu içinse Kılıçdaroğlu 12 kişilik anahtar liste sunacak.

Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra genel başkanlık seçimini kaybeden Muharrem İnce’nin de liste çıkaracağı belirtiliyor. Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’in “Gelecek için Biz” grubu da PM yarışında bir liste oluşturacak.

PM İÇİN ADAY SAYISI KESİNLEŞTİ

CHP’nin 36’ncı Olağan Kurultayında, Parti Meclisi için 488 kişi aday oldu. Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için ise 108 kişi aday oldu.

Divan, itiraz ve geri çekilme başvurularının ardından Parti Meclis üyeliği için başvuruda bulunan 488 adayın isimlerini açıkladı. Ardından YDK üyesi 108 adayın ismi okundu. İsimlerin okunmasının ardından seçime gidilecek.

SINDIR VE CANKURTARAN ADAY OLMADI

CHP Merkez Yönetim Kurulunda (MYK) yer alan Kamil Okyay Sındır ile Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, PM’ye aday olmadı.

Gerçekizmir’in edindiği bilgiye göre Sındır, 2019 yılını göz önünde bulundurarak aday olmamayı tercih etti.

PM’ye adaylık konusunda kararsız olan; ancak başvuruda bulunan Sındır’ın son dakika aday olmama kararının arkasında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kongre sürecinde örgüte söylediği, “Yerel yönetim hesabı yapanların bir yere aday olmasını doğru bulmuyorum” uyarısının etkili olduğu öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU’NUN BİLİM, YÖNETİM VE KÜLTÜR PLATFORMU LİSTESİ BELLİ OLDU

Kılıçdaroğlu’nun Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu listesinde; Lale Karabıyık, Zeki Kılıçarslan, Sibel Özdemir, Burhan Senatalar, Yücel Taşkın, Fethi Açıkel, Onur Akın, Ayşe Eser Danışoğlu, Murat Emir, Yunus Emre, Ali Rıza Erbay ve Ömer Fethi Gürer yer aldı. Listede bulunan 12 isimden 8’inin seçileceği belirtildi.

KILIÇDAROĞLU YENİDEN GENEL BAŞKAN

Kurultayda dün Kemal Kılıçdaroğlu, 790 oyla yeniden genel başkan seçilmişti. Rakibi İnce ise 447 oy almıştı. 1081 delegenin imzasıyla aday olan Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy sayısının bu rakamın çok aşağısında kalması, buna karşı 165 imzayla aday olan İnce’nin oy sayısındaki artış dikkat çekmişti.

İKİNCİ GÜNDEN DETAYLAR

Ankara Arena Spor Salonunda gerçekleşen CHP 36. Olağan Kurultayının ikinci gününde PM üyeliği ve YDK üyeleri seçilecek. Seçim öncesi spor salonun içerisi adayların pankartları ile donatıldı. Ayrıca adaylar salon içerisine stant kurarak afiş ve broşürlerini dağıttı. Bin 266 delegenin oy kullanması beklenen seçimde PM üyeliği için 575, YDK üyeliği için ise 103 kişi başvuruda bulundu.

Yapılacak olan seçimde 52 PM üyesi doğrudan delegeler tarafından, 8 isim de Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği için gösterilecek ve doğrudan PM’ye girecek. 15 kişilik YDK üyelikleri için de oy kullanılacak. CHP lideri Kılıçdaroğlu’da 52 kişilik anahtar liste çıkaracak.

ADAYLARIN İSİMLERİNİ KABİNLERE YAZDILAR

Bu arada yapılacak olan seçim için salon ortasına oy kullanımı için kabinler oluşturuldu. Divan tarafından adayların isimlerinin okunduğu sırada aday olan bazı kişilerin yakınları tarafından kabin içerisinde afişlerin asıldığı ve isimlerinin yazıldığı görüldü. Oy kullanılacak kabinlerin çoğunda bazı adayların afişleri yer alıyor.

OY KABİNLERDEKİ YAZILAR TİNER İLE SİLİNDİ

PM üyesi adayların isimlerinin oy kabinlerine yazılması ve afişlerinin asılması sonucu divandan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada oy kabinlerine afişlerin asılmasının ve isimlerin yazılmasının doğru olmadığı belirtildi. Yapılan bu açıklama sonrası görevliler kabinleri dolaşarak afişleri söktü, yazıları silmeye çalıştı. Ancak yazılar silinemeyince dışarıdan tiner getirildi.

Divan, tinerden etkilenmemesi için salonda bulunan partilileri uyararak, oy kabinlerinden uzaklaşmasını istedi. Daha sonra yazılar tiner ile silindi. Seçimin ise oy kabinindeki yazıların tamamen silinmesinin ardından başlayacağı bildirildi. Ayrıca her kabinin başında özel güvenlik görevlisi görevlendirildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum