CHP’li Tezcan: “OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini söylüyoruz”

bulent-tezcan.jpg

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Biz OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. İktidarın OHAL bağımlısı olduğunu savunan Tezcan, “OHAL’siz Türkiye’yi yönetemiyorlar. Tek adam rejimi OHAL’siz Türkiye’yi yönetemiyor. 1,5 ayda bitireceğiz dedikleri OHAL’in neredeyse ikinci yılı tamamlanacak. Son üç aylık düzlüğe giriliyor. Yine uzatma iradesini kamuoyuyla paylaşmaya başladılar. Tek adam koalisyonunun sözcüsü Bahçeli de şimdi önce uzatılması gerektiğini ifade eden, bu işin öncülüğünü yapan kendisi olmaya başladı. Hem Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ hem de tek adam koalisyonunun sözcüsü Devlet Bahçeli, OHAL’in devam etmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Biz OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini söylüyoruz. Bugün Türkiye’nin 81 ilinde saat 12.00-13.00 arasında bütün örgütlerimiz, sivil toplum örgütleriyle beraber demokrasiyi isteyenler OHAL’e karşı olanlar bir araya geldiler ve ‘OHAL değil demokrasi’ dediler. Türkiye’nin ihtiyacı OHAL değil demokrasidir. Türkiye’nin geleceği OHAL’de değil demokrasidedir” ifadelerini kullandı.

“OHAL şartlarında güven olmaz”

Son dönemlerde ekonomide çok ciddi sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya olunduğunu savunan Tezcan, “Dolar 4 lirayı, euro 5 lirayı geçti. Benzin 6 lirayı geçti. İşsizlik yüzde 11. Enflasyon yüzde 12. 6 milyon işsiz, 16 milyon yoksul. Böyle bir tablonun bir tane sorumlusu var. Tek adam rejimi. Yalancı pehlivanlık yapıp kur savaşları diye bir savaş icat edip, bize karşı komplo kuruyorlar diye komplo teorilerine sığınacağınıza yapacağınız bir tane iş vardır. Ekonomi güven ister. Yatırımcı güven ister. Uluslararası kuruluşlar güven ister. Finans piyasası güven ister. Güven OHAL rejimiyle bağdaşmaz. OHAL şartlarında güven olmaz. Bu işin çözümü yalancı pehlivanlıktan geçmiyor Erdoğan, bu işin çözümü OHAL’i kaldırmaktan, piyasalara güven vermekten geçiyor. Kurun ateşini düşürmek istiyorsanız, işsizlikle mücadele etmek istiyorsanız, yatırımları arttırmak istiyorsanız, Türkiye’yi bir ciddi olumsuz ekonomik maceranın içine sokmak istemiyorsanız atacağınız ilk ve en önemli adım OHAL’i kaldırmaktır” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum