CHP’li Polat: Halk cezalandırılıyor mu?

chp_li_mahir_polat_var_gucumuzle_calisacagiz_h26493_1fae3.jpg
İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, İzmir ili, Menemen ilçesi’nde yapılması planlanan “Jeotermal Kaynak Arama Amaçlı Sondaj” Çalışması projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi verdi.

İzmir Valiliği’ne sunulan Proje Tanıtım Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. Fakat ÇED sürecinin proje lehine sonuçlanması Yöre halkının tedirgin olmasına neden olmuştur. Budurumla ilgili CHP milletvekili Mahir Polat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

ŞİRKET SAHİBİ AKP İL ESKİ YÖNETİCİSİ

Menemen’in tarım için önemini vurgulayan soru önergesinde bu tarımsal ürünlerin marka değerlerinin çok yüksek olduğu belirtildi ve “Projedeki sondaj alanları incelediğinde ÇED raporunun olumsuz gelmesi, projenin reddedilmesi gerekmektedir. Projesi için ÇED süreci başlatılan söz konusu şirketin sahibinin AKP’nin İzmir eski il yöneticisi ve iki dönem milletvekili adayı olan Ercan Turan olduğu ifade edilmektedir” ifade edildi.

 

İzmir ve çevresi için hayati önem taşıyan ve korunması gereken Gediz Havzası’na yakınlığı göz önüne alındığında ÇED raporunun kapağı dahi açılmadan olumsuz olarak sonuçlandırılması gerekliliğinin altını çizen Polat’ın bakanlığa soruları şu şekilde:

-İzmir’in Menemen İlçesi Yahşelli Mahallesi’nde Adem Petrol Termal İnşaat Turizm Maden Enerji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj çalışması projesi hangi gerekçelerle uygun bulunmuş ve ÇED süreci başlatılmıştır?

-Bu projenin korunması gereken Gediz Havzası’na ve bölgeye vereceği zarar göz önünde bulundurmuş mudur?

-Söz konusu proje için yapılan bir etki analizi var mıdır? Bu proje ile vatandaşlarımızın yaşayacağı mağduriyetler nasıl giderilecektir? Bu konuda yapılacak çalışmalar nelerdir?

 

-Bu projenin tarım alanlarına vereceği zarar göz önünde bulundurulmuş mudur? Böyle bir proje ile yöre halkı cezalandırılmak mı istenmektedir?

-Menemen İlçesi Yahşelli Mahellesi’ndeki söz konusu projesi onaylanan Adem Petrol Termal İnşaat Turizm Maden Enerji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin sahibinin AKP eski il yöneticisi ve milletvekili adayı olduğu doğru mudur? Doğru ise bu şirketin bugüne kadar kaç projesine onay verilmiştir? Bu projelerden kaçı için “ÇED gerekli değildir” kararı alınmıştır?

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum