CHP’den Binali Yıldırım’a: Çalınan minare o kadar büyük ki kılıf uydurmak zor oluyor

1557744437696-chp-2.jpg

Basın toplantısı düzenleyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 31 Mart günü ‘AKP’liye benzeyen seçmenlere’ İBB adayı için oy kullanmamaları üzere pusula verilmediğini iddia eden AKP’nin adayı Binali Yıldırım’a tepki gösterdi. “Çalınan minare o kadar büyük ki kılıf uydurmak zor oluyor” diyen Öztrak, beklenen YSK’nın gerekçeli kararı için de, “Bakalım 200 sayfalık gerekçeli karar bu minareye kılıf olmaya yetecek mi!” dedi.

“AKP’liye benzeyen seçmenlere İBB adayı için oy kullanmamaları amacıyla pusula verilmediğini öne süren Yıldırım, bu durumu o gün gelen şikâyetlerle tespit ettiklerini söylemişti.

Öztrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Ülkemizde demokrasinin prensipleri aşındırılmaktadır. Hukukun üstünlüğü yok edilmekte kuvvetler ayrılığı işlevsizleştirilmektedir. Yozlaşmanın olumsuz etkilerini sosyal, siyasal yaşantıdan ekonomimize kadar her alanda görmekteyiz. Bunun son örneği sandık darbesidir. Demokratik meşruiyetin son kilit taşı olan sandık darbeyle çökertilmiştir. Milletin sandıkta söylediği söz masa başı oyunlarıyla gasp edilmiştir. YSK 6 Mayıs’ta milletin iradesini elinden almıştır.

Saray iktidari, siyasi bir kararla YSK eliyle yerleşik seçim hukukunu alt üst etmiştir. Seçimlerin sonucunu YSK değil, millet belirler. Ancak 31 Mart’ta milletin dediğini değil, siyasi iktidarın vesayeti altındaki YSK’nın dediği olmuştur. Sandıkta milletin oyunu çalamayanlar milletin iradesini çalmıştır. Sandık darbesinin üzerinden 14 gün geçti, YSK’nın gerekçeli kararı şu ana kadar açıklanmadı. AKP Genel Başkanı hafta sonu YSK’nın gerekçeli kararının bugün açıklanacağını söylemişti. Bugün de basında 200 sayfalık gerekçeli kararın tamamlandığına yönelik haberler yer alıyor. Bu kararı yazan kim? Saray. Şimdi göndermiş 200 sayfalık gerekçeli kararı YSK’ya. Yedi tane bu karara evet diyen üyenin bunu imzalaması bekleniyor. Aslında YSK’nın bir tane üyesi var, o da sarayın kibirli kişisi. YSK’daki diğerlerinin hepsi yedek. Yazılan gerekçede kuzuyu kapan kurdun kuzuyu suçlaması hikâyesinden başak bir şey olmayacaktır.

Binali Yıldırım’ın oy pusulası iddiasına: Bu iddia milletin aklıyla alay etmektir

Her gün ayrı bir iddia, yalan ve iftira tedavüle sokuluyor. En son AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye adayı, yıllarca bu memleketin en önemli makamlarını işgal etmiş kişinin iddiaları aslında komedi sınırlarını aştı. Trajik bir hal aldı. Ak Parti’ye oy verecek olanlara büyükşehir belediye pusulasının verilmediğini söylüyor. Bu iddia başta AK Partili kardeşlerimiz olmak üzere tüm İstanbulluların aklıyla alay etmektedir. Baktığınızda en fazla oyun büyükşehir için kullanıldığını görüyorsunuz. Bu siyaset erbabına Allah akıl fikir versin demekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yok. Ama görüyorsunuz, çalınan minare o kadar büyük ki, kılıf uydurmak çok zor oluyor. Bakalım 200 sayfalık gerekçeli karar bu minareye kılıf olmaya yetecek mi!

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum