CHP’den Bakan Soylu’ya FETÖ yanıtı

52672_814x458.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ergenekon Davası’nda 4 yıl tutuklu kalan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi arasında FETÖ tartışması yaşandı.

Soylu, Çelebi’nin ‘FETÖ’cüler gibi davrandığını’ söyleyince Çelebi, “Sende tutar bende tutmaz başka kapıya!” yanıtı verdi.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin Meclis’te, “Siz bu ülkeye yeni 15 Temmuzlar mı yaşatmaya çalışıyorsunuz?” demesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile FETÖ polemiğine yol açtı. Soylu, “terörle mücadeleyi etkilemeye çalışan Mehmet Ali Çelebi’nin ihanet içerisinde olduğunu” söyledi, “Milletimizi katleden şerefsiz FETÖ’cüler gibi davranmaktadır” dedi. FETÖ’den 4 yıl yattığını hatırlatan Çelebi ise Soylu’ya, “Sende tutar bende tutmaz başka kapıya!” diye yanıt verdi.

Ergenekon Davası’nda 4 yıl cezaevinde tutuklu kalan CHP İzmir Milletvekili Çelebi, Meclis Genel Kurulu’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı Kanun Teklifi’nde partisi adına bir konuşma yaptı.

‘YENİ 15 TEMMUZLAR MI YARATIYORSUNUZ?’

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın yanı sıra bir de Türk Silahlı Kuvvetleri’ni güçsüzleştirme vakfı olduğunu söyleyen Çelebi, “Kumpas davaları”nı hatırlattı. FETÖ ile mücadele edildiği söylenirken bu davaların neden devam ettiğini sordu. 15 Temmuz sonrası uygulamaları eleştiren Çelebi şunları söyledi, “SADAT’çılardan kurulan jüri yapısıyla Harp Okulu’na alımlarda sözlü mülakatlarda hangi sorularla insanların elendiğinin farkında mısınız? Tabii ki farkındasınız çünkü sizden habersiz oralarda kuş uçmaz. ‘Çanakkale mi destandır, 15 Temmuz mu destandır?’ diye sorularak yapılan densizlik ve hadsizlikten haberiniz yok mu? ‘Şeker fabrikalarının satılmasıyla ilgili ne düşünüyorsun?’ gibi politik bir soruyla Harbiyeli alımının nasıl bağdaştırıldığını düşünüyorsunuz? Bakın, ordu, partinizin ordusu değil, milletin ordusu; Türk milletinin ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri. Tabii, bunca yapılan ayrımcılığın yazılı sınavlarda yüksek puanlar alan zeki, pırıl pırıl vatan evlatlarının politik ve ayrımcı sorularla elenmesi sizin uzmanlık alanınıza giriyor çünkü sizin uzmanlık alanınız liyakat değil, sadakat. Tabii, sonra ne oluyor? Kendinize yakın bulduğunuz tarikatlar orduda cirit atmaya başlıyor, sonra da cuma namazını hangi cemaatin imamı kıldıracak diye Harbiye’de kavga çıkıyor. Siz bu ülkeye yeni 15 Temmuzlar mı yaşatmaya çalışıyorsunuz? Bundan derhâl vazgeçin. Sınav alımlarında liyakat ve ehliyet esasları istiyoruz.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum