CHP yerli ürünlere Türk bayrağı konulmasını önerdi

chp.jpg

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Yerli ve milli ürünlerimizin kolaylıkla tanınmasını ve öne çıkmasını sağlayacak bir etiket düzenlemesinin yapılmasını, yerli ve milli ürünlerimizin etiketlerine kalp şeklinde Türk bayraklarının konulmasını öneriyoruz.” dedi.

Mecliste basın toplantısı düzenleyen Kaya, Türkiye’nin ağır ekonomik koşullarla karşı karşıya olduğunu belirtirken, koşullar ne kadar zorlu olursa olsun çıkış yolu bulunduğunu da dile getirdi. Türk milletinin, en karanlık dönemlerde dahi başarıyla çıkarak aydınlık geleceğini kurmayı başardığını yineleyen Kaya, yaşanan ekonomik krizin aşılmasında yerli ve milli duruşun önemli olduğunun altını çizdi. Kaya, konuyla alakalı olarak “Bu tür dönemlerde iktidarıyla, muhalefetiyle hepimiz bir araya gelmeli ve ulusun çıkarları etrafında birleşmeliyiz.” dedi.

Marketlerde ve perakende satış noktalarında, raflardaki ürünlerin yüzde 80’den fazlasının ithal ürünlerden oluştuğunu belirten Kaya, yerli ve milli ürünlerin yeterince korunmadığını belirtti.

Yaptıkları araştırmalarda, yerli ürün satın almak isteyen vatandaşların, barkod kodlarının küçük yazılması ve okunaklı olmaması nedeniyle yanlışlıkla ithal ürünleri yerli ürün diye satın aldıklarını öğrendiklerini aktaran Trabzon Milletvekili Kaya, sorunun çözümüne ilişkin ise “Yerli ve milli ürünlerimizin kolaylıkla tanınmasını ve öne çıkmasını sağlayacak bir etiket düzenlemesinin yapılmasını, yerli ve milli ürünlerimizin etiketlerine kalp şeklinde Türk bayraklarının konulmasını öneriyoruz. Böylece yerli ve milli ürünlerimiz tüketiciler tarafından kolayca görülecek, tanınacak ve bu ürünlerin satın alınması teşvik edilmiş olacaktır.” ifadelerini kaydetti.

Öte yandan Kaya, marketlerin milli ürünlerden ciro primi, raf ve dağıtım parası almaması önerisinde de bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum