CHP Sözcüsü Öztrak: Ekonomideki yangın tartışılmasın istiyorlar

1034726259.jpg

Öztrak, bugün ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklandığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Konulan narhlara, alınan tüm zabıta tedbirlerine rağmen enflasyon yüzde 2,67’nin altına düşmedi. Bu da 2011’den bu yana ekim ayları itibarıyla kaydedilen en yüksek enflasyon. İlk 10 ayda gerçekleşen enflasyon ise yüzde 23’e dayandı. Mevcut seride yüzde 23 gibi bir rakam yok. Bırakın yüzde 23’ü iki haneli bir rakam yok ilk 10 ay için. Bu yeni bir rekor. Yıllık enflasyon da yüzde 25’in üzerine çıktı, bu da yeni bir rekor. Daha yeni Merkez Bankası’nın enflasyon raporu açıklandı, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13,4’ten, yüzde 23,5’e çekmişlerdi. Şimdi yıllık enflasyonun yüzde 25 olması, bu hedefin de tutturulmasının giderek zorlaştığını ortaya koyuyor.

Bu rakamlarla dünyada en yüksek enflasyona sahip 10. ekonomi olduk. Peki bizimle beraber ilk 10’da kimler var? Liberya, savaştaki Suriye, Kuzey Kore, Sudan… Türkiye’yi bu hale düşürenler utanmıyorlar, ‘Siz bunlara bakmayın, bunları görmeyin CHP’ye bakın’ diyebiliyorlar.”

Öztrak, üretici enflasyonunun da 10 ayda yüzde 40’ın üzerine çıktığını, AK Parti 2002’de iş başına geldiğinde bu rakamın yüzde 31’in altında olduğunu dile getirdi.

“İndirimler enflasyonu geçici baskılar”

Rahip Brunson’ın iade edilmesinin ardından Türk lirasının dolar karşısında değer kazanmasına rağmen, Merkez Bankası’nın rezervlerinin 1 milyar dolar eridiğine dikkati çeken Öztrak, “Bu demektir ki Merkez Bankası rezerv satıyor. Eğer kamu bankaları, döviz piyasalarındaki harareti söndürmek amacıyla kullanılmışsa, bunun da krizi çözmesi mümkün değildir ama bir şey yapar, rezervlerin aşağı doğru gitmesi nedeniyle, ekonomiye duyulan güvenilirliği azaltır.” değerlendirmesinde bulundu.

Mobilyada, konutta, beyaz eşyada, otomotivde yapılan ÖTV ve KDV indirimlerinin ekonomide çıkan yangını söndürmesinin mümkün olmadığını söyleyen Öztrak, otomotiv sektörü gibi bazı kalemlerde yapılan vergi indirimlerinin, Türkiye’deki üreticilerden ziyade, yabancıları mutlu etmeye dönük olduğunu öne sürdü.

Bu indirimlerin geçici olarak enflasyonu baskı altına alacağını kaydeden Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enflasyonu baskı altına alınca da emekliye, memura, işçiye verilecek enflasyon farkını düşürür. Daha sonra önümüzdeki yıl enflasyon yeniden patlar. Çünkü tedavi edecek önlemleri almamış durumdasınız. Eğer amaç, kriz nedeniyle ürkekleşen vatandaşın yeniden harcama yapmasını, ekonominin büyüme patikasına geri dönmesini sağlamaksa burada yapılması gereken şey vergi indirimleri değil, yapılması gereken şey tüketici güvenini artırmak ama maalesef o da yerlerde sürünüyor.”

Faik Öztrak, güvenin, Ekonomik ve Sosyal Konsey toplanıp, geniş istişare zemini oluşturularak sağlanabileceğine işaret etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum