CHP peşini bırakmadı, o yasak kalktı!

tbmm-1.jpg

Mecliste milletvekilleriyle basın toplantılarına katıldıkları için sivil toplum örgütü ve meslek örgütleri yönetici ve üyelerinin de aralarında olduğu yüzlerce kişiye getirilen ‘Giriş Yasağı’ CHP’nin girişimleriyle sona erdi.

Yüzlerce kişi ‘kara liste’de oldukları gerekçesiyle Meclise giremiyordu. Yasağın kaldırılması için soru önergesi veren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuya ilişkin Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile de görüşme gerçekleştirdi. Çakırözer, yasakların kaldırılması çağrısında bulunarak, güçlü bir demokrasinin ve Meclis çalışmasının gereği olduğunu vurguladı.

HALKIN MECLİSİNE GİRİŞ YASAĞI UTANÇ VERİCİ

Çakırözer, yüzlerce meslek odası ve sivil toplum örgütü üyelerinin Meclise girişlerinin yasaklanmasının nedenini sorarak, “Bu ülkenin yurttaşlarına halkın Meclisine giriş yasağı konulması utanç vericidir. Bu isimlerin de aralarında olduğu ‘kara liste’ derhal kaldırılmalıdır” çağrısında bulundu. CHP’nin çabaları olumlu sonuçlandı. Meclis Güvenlik Koordinasyon Komitesi sivil topluma yönelik yasakları kaldırdı. Çakırözer’in önergesine yanıt veren TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop yasakların kalktığını belirtti. Şentop yanıtında, “Hiçbir ziyaretçinin TBMM’ye girişinde sınırlama bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Meclise giriş yasağı olan yüzlerce kişi arasında Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye Küçük Millet Meclisleri (TkMM) Başkanı Oya Özden ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Öztürk Türkdoğan gibi isimler de bulunuyordu.

Kaynak: Evrensel

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum