CHP kulislerinde Sarıgül sesleri

ea89738972d33241_636x350.jpg

Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık bugünkü köşesinde CHP’den kulisleri aktarmaya devam etti.

Işık, Yerel seçim yaklaşırken en merak edilen konulardan biri Mustafa Sarıgül’ün adaylığı. Sarıgül aylardır Şişli’yi sokak sokak geziyor. Çalmadığı kapı kalmadı.” diye yazdı.

Sarıgül’ün kendisini CHP adayı olarak takdim ettiğini belirten Işık’a göre “Genel merkezde Sarıgül’ün yeniden Şişli adayı olmasına sıcak bakılmıyor. Eyüp’ten aday olsun isteniyor. Kaldı ki parti açısından mantıklı bir karar.” iddiasında bulundu.

Işık’ın yazısından ilgili bölüm şöyle;

“Şişli zaten CHP’de, anketlere bakınca Sarıgül gibi güçlü bir adayla Eyüp’ün de kazanılması mümkün. Ancak parti için mantıklı olan bu durum Sarıgül için pek mantıklı değil. Sarıgül bir kez risk alıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday oldu, kaybetti. Üstüne ön seçime takıldı, Meclis dışında kaldı. Sarıgül gibi aktif bir siyasetçinin bu kadar sahne dışında kalması çok zor. Her halinden belli ki çalışmayı, koşturmayı, ön planda olmayı özlemiş. Şimdi bir kez daha risk alıp Şişli gibi garanti bir yer varken başka bir ilçeden aday olmak istemiyor.

Tabii burada kritik soru şu: CHP aday göstermez ve Sarıgül DSP’den aday olursa CHP İstanbul’un bu kritik ilçesini kaybeder mi? CHP yönetimi “Hayır, kaybetmeyiz” diyor. Mevcut Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü kesinlikle aday gösterilmeyecek. CHP’de Sarıgül kararı henüz verilmedi. Siyasette her an her şey olabilir. Hele konu Sarıgül ise… Sarıgül olmazsa kim aday olur belli değil ama şu bir gerçek ki Şişli’den bahsediyorsak Sarıgül varsa en güçlü aday Sarıgül’dür.

CHP İSTANBUL’DA ÜÇ İLÇEDE BAŞKAN DEĞİŞTİRECEK

Kartal, Beşiktaş ve Şişli’de belediye başkan adayları kesin değişiyor. Ataşehir henüz belli değil. Yargı süreci tamamlanır, beraat çıkarsa eski başkan Battal İlgezdi yeniden aday olacak. Maltepe ve Bakırköy’de mevcut başkanların durumu da belirsiz. Parti içinde farklı görüşler var. Yeniden aday olma ihtimalleri yüzde 50.

MANSUR YAVAŞ’IN ADAYLIĞININ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL İYİ PARTİ!

CHP Ankara’da yeniden Mansur Yavaş’ı aday göstermek istiyor. Ancak önündeki tek engel İYİ Parti. İYİ Parti “Bizden aday olsun” diyor. Yavaş ise “Bir partiden aday olursam CHP’den olurum. Gelin iki parti anlaşın ortak adayınız olayım” diyor. İYİ Parti de bu teklife yanaşmıyor. Aslına bakarsanız dünyanın en saçma tezlerinden biri sayılabilecek “rozetsiz başkan” fikrini ortaya atana kadar Yavaş’ın CHP’den aday olmasında bir sorun yoktu. Ancak o lüzumsuz çıkış sonrası CHP içinde de kaynamalar başladı.

O kadar samimiyetsiz ve gereksiz bir çıkıştı ki anlamak mümkün değil. Adama sorarlar: “Madem belediye başkanı rozetsiz olmalı, bundan önce niye seçimlere hep rozetli girdiniz?” Kaldı ki belediyeler hele ki büyükşehirler partiler için güç kaynağı. Yavaş’ın seçimi kazandıktan sonra kendi tabiriyle “rozetsiz” takılması siyasetin doğasına aykırı. Özetle Yavaş’ın kaderi Akşener ve Kılıçdaroğlu görüşmesinden çıkacak karara bağlı. Uzlaşabilirler mi? Yüzde 50 ihtimal.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum