CHP- İYİ Parti heyetler görüşmesinin detayları belli oldu

5acb5a2766a97c82afcfd00f.jpg

CHP ile İYİ Parti’nin heyetleri bir araya geldi. Görüşmeden ittifak formülleri masaya yatırıldı.

Görüşmenin ardından parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in görüşmesinden sonra iki parti arasında iş birliği imkanının olup olmayacağının araştırılmasına karar verildiğini anımsattı.

Aydın, “Bugünkü konumuzun esas ana gövdesini bu oluşturdu. Onun üzerinde bir görüş trafiği yaptık. Aramızdaki müzakereyle ortaya çıkmış olan tablonun liderler seviyesinde ve parti başkanlık divanı seviyesinde aktarılması için de hafta başı tekrar buluşmak üzere ayrıldık.”

Genel seçimdeki ittifak çalışmasının yerel seçimde de yapılmasının, hukuken mümkün olmadığına işaret eden Aydın, şöyle konuştu:

“O bakımdan daha dar çerçevede bir alan oluşturulmak mümkün olur mu, onun çalışmasını yapmaya karar verdik. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin anayasal oylamasıyla yaşanan süreçte, bu ‘tek adam’ düzenini benimseyip kabul edenlerle, ‘hayır olmaz’ diyenlerin son referandum ve genel seçim dahil olmak üzere bir arayışları söz konusu. Bunun mahalli seçime yönelik ise özellikle iktidar partisindeki bir büyüğümün tabiriyle parsel parsel satılmış büyükşehirlerimiz var. Burası bizim ortak alanlarımız. Bu parsel parsel satılan büyükşehirlerde ne yapılabilir? Bu yağma, talan düzenine nasıl son verilebilir? Bu çizilen alanın etrafını da hangi kurallarla pekiştirebiliriz? Onun arayışı içerisindeyiz.”

Aydın, ittifakın içeriğine ilişkin bir soruya “Türkiye’nin tamamına yönelik bir iş birliği arayışı yok.” yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, “İttifak 13, 14 ilde olacak” iddialarını hatırlatması üzerine Aydın, “Rakamlar üzerinden bir şey söylemem söz konusu olamaz. Belki o, belki daha ufağı. Çalışacağız.” dedi.

“Ankara’da alternatif çok”
Mansur Yavaş’ın adaylığı konusunda bir değerlendirme yapılıp yapılmadığı sorusuna ise Aydın, “Ortada daha fol yok, yumurta yok. İsimler üzerinden bir şey söylemek doğru olmaz. Ankara’da alternatif çok. Bir kişiye bağımlılık biz hissetmiyoruz. Onu sizlerde görüyoruz. O konuda eğer bir şey yapılacaksa onun isimlendirmesi sonra olur.” karşılığını verdi.

Aydın, ittifak çerçevesinde aday isimlerine yönelik soruyu ise “İsimlere gerek yok. Çünkü her partinin bir portföyü de var. İsimler bir günde oluşan, topluma lanse edilecek durumda değil. Her partinin aylardan beri süren çalışmaları var. Üretilmiş isimleri var. Portföylerde oldukça yeni isimler de var. Ne olacağına karar verilirse içini doldurmak çok zor olmaz.” şeklinde yanıtladı.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum