Çevrecilerin karşı çıktığı proje için ‘acele kamulaştırma’ kararı

1555395922863-s.jpg

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Çayırhan B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacı için Beypazarı’ndaki maden arama sahasında bulunan taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Kolin-Kalyon Enerji – Çelikler Ortak Girişim Grubu’nun kurduğu şirket, santral ve maden sahasının işletmesini 35 yıl yapacak. Çevreciler doğaya zarar vereceği gerekçesiyle santrale karşı çıkıyor.

Çevrecilerin “doğaya zarar verdiği” gerekçesiyle karşı çıktığı Beypazarı’ndaki Çayırhan B Termik Santrali, Nallıhan Kuş Cenneti’nin 5.9 kilometre uzağına kuruluyor. Santralin enerji üretiminde Çayırhan II Linyit sahasından çıkarılacak kömür kullanılacak.

Gazete Duvar’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre, bir kısmının 8 Ağustos 2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla, geri kalanının da 10 Nisan 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararlarıyla, santralin ihtiyacı olan linyit kömürünün çıkarılması için Beypazarı’ndaki maden arama sahasında bulunan taşınmazların, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından “acele kamulaştırılmasına” karar verildi. “Acele kamulaştırma” kararı yurt savunması, özel yasalarda belirtilen olağanüstü durumlar ve Cumhurbaşkanınca aceleliğine karar verilen hallerde alınıyor.

Devlet 15 yıl alım garantisi verdi, 35 yıl işletme yapacak

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Çayırhan B Termik Santrali ve linyit kömür rezerv alanlarının özelleştirme ihalesi açık eksiltme usulü ile 6 Şubat 2017 tarihinde yapılmıştı. Açık eksiltme usulüyle yapılan ihalelerde en düşük teklifi veren şirket ihaleyi kazanıyor.

Kolin-Kalyon Enerji-Çelikler Ortak Girişim Grubu en düşük teklifi vererek, devlete kWh (kilowatt- saat) 6,04 centten elektrik satacağını açıklamıştı ve ihaleyi kazanmıştı. Grubun kurduğu Çayırhan Elektrik Üretim ve Madencilik Anonim Şirketi, santral ve maden sahasını 35 yıl işletecek. Devlet şirketin üreteceği elektriğe 15 yıl alım garantisi verdi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum