Cengiz İnşaat, bir ihale daha aldı

121877.jpg

özcü yazarı Çiğdem Toker, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın  (TCDD) önemli bir ihaleyi en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklif veren Cengiz İnşaat’a verdiğini yazdı.

Toker, “Bir dev ihale daha Cengiz’e mi” başlığıyla yayımlanan yazısında “Bol bol tasarrufun konuşulduğu bütçe takvimi işlerken, gündeme hiç gelmemiş büyük bir ihaleden söz edeceğiz. TCDD’nin ‘belli istekliler arasında’ yöntemiyle açtığı Diyarbakır-Mazıdağı (Mardin) Demiryolu İltisak Hattı Yapım İşi” ifadesini kullandı.

Projenin devletten pek çok teşvik aldığını ve 1.1 milyar dolarlık bir yatırım olduğunu belirten Toker, “Eylül sonundaki ihalede en düşük teklif, Ederay-İmaj- Metaleks ortaklığından geldi: 380 milyon 615 bin TL. Bu teklifi 489 milyon 637 milyon TL ile Cengiz İnşaat’ın teklifi izledi. Bir ay süren değerlendirme sonrasında, en düşük teklif geçersiz bulunmuş” bilgilerini verdi.

Toker, “Böylece gerek doğal gerek mali anlamda ülke kaynaklarının ciddi bir bölümüne hükmeden Cengiz İnşaat, gübre tesisi yatırımının değerini arttıracak demiryolu hattını da inşa edecek” diyerek TCDD’ye şu soruları sordu:

“*Hangi gerekçelerle en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklifi kabul ettiniz?

*Kamuoyuna açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum