Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinden önemli mesajlar

cavusoglu.jpg

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo ile Mevlüt Çavuşoğlu bugün bir araya geldi ve ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, görüşmenin iyi geçtiğini söyledi ve “Menbiç’te ABD ile birlikte hareket edeceğiz” ifadesini kullandı.

Menbiç’te ABD ile birlikte hareket edeceklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Menbiç’te takvime dayalı atılması gereken adımlar var” dedi. ABD’nin dışişleri bakanı olduktan sadece birkaç saat sonra Brüksel’e gelen Pompeo ile görüşmenin verimli geçtiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Menbiç’te Fransız varlığı yok. Biz ABD ile devam edeceğiz” sözlerini kaydetti.

Çavuşoğlu, Pompeo ile yapılan görüşmede yaptırım konusunun gündeme gelmediğini dile getirdi. Görüşmenin teröre karşı mücadele ile alakalı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Rahip Brunson konusunun da gündeme geldiğini dile getirdi ve “İddianamenin hazırlanması bile bir süre aldı. Suçlamaların ne olduğunu herkes biliyor. Türkiye’de yine rahipler, din adamları, hahambaşıları, birçok din adamı özgürce ibadetlerini yerine getiriyorlar. Bu hukuki bir konu” ifadelerini kaydetti.

S-400 sürecinin tamamlandığını belirten Bakan Çavuşoğlu, sonraki adımlarda ise müttefiklerle birlikte ilerleyebileceklerini ve Patriot füzelerini de satın alabileceklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, “Pompeo göreve yeni geldiği için S-400 sürecini başından beri anlattım” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum