Çavuşoğlu: “ABD’ye tavrımızı ifade ettik”

1035788877-2.jpg

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına ilişkin, “Biz bu konuda istisna tutulmak için gerekli taleplerimizi söyledik” dedi.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının 4 Kasım’da tümüyle yürürlüğe girmesine ilişkin, “Türkiye, İran ile petrol başta olmak üzere yoğun bir ticari iş birliği içinde. ABD ile bu konuda bir anlayış birliği sağlanabildi mi? Örneğin, petrol alımımız sürecek mi, bir politika değişikliği söz konusu mu” sorusuna karşılık Çavuşoğlu, bu konuda Türkiye’nin ABD’ye net şekilde tavrını ifade ettiğini, İran’ın, bazı konularda anlaşmazlık yaşansa da, Türkiye’nin ticaret yaptığı, gaz ve petrol aldığı bir komşusu olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD lideri Donald Trump’ın bazı açıklamalar yapmasının ardından “Ben de İran’dan ve Rusya’dan gaz alıyorum ve bunu çeşitlendiremediğim sürece almak durumundayım” dediğini hatırlatan Çavuşoğlu, ABD’nin tek başına yaptırım uyguladığını, Japonya, Asya, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Türkiye’nin buna karşı olduğunu anlattı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum