Cam filmiyle alakalı yeni gelişme: “İki yol var”

390852.jpg

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, cam filmiyle alakalı yapılan çalışma hakkında değerlendirmede bulundu.

NTV’de gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Özlü, Kamuoyunda ‘serbestti, yasak getirildi’ gibi bir anlayışın hakim olduğunu dile getirerek, güvenlik sorunları gerekçesiyle yasağı kaldırmayı ötelediklerini belirtti.

Bakan Özlü, “Şimdi Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde cam filmi yasağıyla ilgili teknik bir çalışma yapıyoruz. Ne kadar esnetebiliriz. Kaldırılmasını da hedefleyen bir formül üzerinde çalışılıyor. İki yol var. Birincisi tamamen yasağın kalkması. İkinci yol güvenlik güçlerimizin tereddütlerini de dikkate alan kriter tanımlayıp o çerçevede cam filmi uygulamasının devam etmesi. İkisi arasında bir çalışma olacak. Bunları Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz. O talimatlar doğrultusunda devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

“Yerli otomobilde görev dağılımı yok”

Yerli otomobil projesindeki son durumu değerlendiren Bakan Özlü, “Birçok ilden bize mektuplar var, talepler var. Kamuoyu projeyi sahiplendi, bazı iller imza topluyor. Sipariş verenler oldu. Kamuoyunda sahiplenilen bir proje oldu. Gittiğimiz her ilde bu proje sahiplenmek isteniyor. Ortak girişim grubu bu projenin gerçekleşmesinde sorumluluk almak istenenlerden oluşuyor. Görev dağılımı söz konusu değil. Ortak şirket oluşturulacak. Bu şirket otomobilin tasarımından üretime satışa kadar üstlenecek. A şirketi belli bir kısmını, B şirketi yazılım kısmını gibi bir görev dağılımı olmayacak. Ortak şirkette 5 şirket hissedar olacak. İlk prototipin ortaya çıkması, birinci faz. ikinci fazda üretim yeri konusu gündeme gelecek. Ortak girişim grubu hızlı çalışacağız 48 ayı 36 aya indireceğiz diyebilir” diye konuştu.

Sözlerine, “Toplumsal sahiplenme var. Piyasalar bunu satın aldı. Prototip ortaya çıktıktan sonra biz de sipariş alacağız” diyerek devam eden Bakan Özlü, “İkinci fazın başından itibaren talep toplayacağız” ifadesini kullandı.

“47 milyon çöpe gitmedi”

Önceki proje için verilen 47 milyon euro ile ilgili de konuşan Bakan Özlü, “Çöpe giden bir para değil. Platform alalım, bunun üzerinde çalışalım süreci hızlandıralım. Bunu ortak girişim grubunun hizmetine sunacağız. Bu projede yer alanların bir kısmını ortak girişm grubundan bir üye değerlendirmek istedi. Bu kayıp değil. Sınırlı insan kaynağı olduğunu biliyoruz. Geçen 18-20 ay içinde deneyim sahibi oldular. Bunları ortak girişim grubunun hizmetine sunacağız” diye bilgilendirmede bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum