Buzda tiyatro gösterileriyle dünyayı dolaşıyorlar

buzda-tiyatro-gosterileriyle-dunyayi-dolasiyorlar_400ed62.jpg

KIRKLARELİ (AA) – ÖZGÜN TİRAN/TEVFİK İŞÇİ – Rus buz tiyatrosu grubu Sunday, birçok ülkede buz üzerinde sahneledikleri gösterileriyle büyük beğeni topluyor.

Dünyanın en iyi buz tiyatrosu grupları arasında gösterilen Sunday, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde “Parmak Kız” adlı oyunlarıyla sahne aldı.

Lüleburgaz Belediyesince Kongre Meydanı’nda kurulan buz pistinde sahnelenen gösteriyi izlemek için başta İstanbul, Tekirdağ, Edirne ve İzmir olmak üzere birçok kentten sanatsever ilçeye geldi.

Gittikleri her ülkede yoğun ilgi gören Sunday’ın gösterisi, Lüleburgaz’da da izleyicilerin beğenisini topladı.

Tiyatro grubunun koordinatörü Mikhail Vasoresemskiy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lüleburgaz’da küçük bir kızın kaçırılmasını anlatan “Parmak Kız”ı sahnelediklerini söyledi.

Yaklaşık 10 yıldır dünyayı gezdiklerini anlatan Vasoresemskiy, ABD, İsrail, Kazakistan, Fransa, İsviçre’nin de aralarında bulunduğu 60’tan fazla ülkede gösteri sunduklarını bildirdi.

Türkiye’ye severek geldiklerini belirten Vasoresemskiy, “Dünyanın her yerinde gösteri sunuyoruz ama en çok Türkiye’de bulunmaktan keyif alıyoruz. Türk insanının sıcakkanlılığı ve yemekler çok hoşumuza gidiyor. Bizi çok sıcak karşılıyorlar. Rusya’dan, hava sıcaklığının eksi 30 derece olduğu bir ülkeden Türkiye’ye geldiğimizde zaten kendimizi sıcakta hissediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın birçok yerinde terör saldırılarının yaşandığına işaret eden Vasoresemskiy, “Savaştan uzak, barışın hakim olduğu, sevginin arttığı bir dünyada yaşamak istiyoruz.” diye konuştu.

Vasoresemskiy, tiyatro grubunda bulunanların çoğunun kayak şampiyonu olduğunu, dünyayı dolaşarak gösteriler sunmayı sürdüreceklerini kaydetti.

– “İlk kez buz pateniyle tiyatro izledim”

İstanbul’dan gösteriyi izlemeye gelen Şenay Gürlek ise “Hayatımda ilk kez buz pateniyle tiyatro gösterisi izledim.” dedi.

Gösteriyi çok beğendiğini dile getiren Gürlek, “Rus kardeşlerimizin Türkiye’ye gelmesinden mutluluk duyuyoruz. Bu tür etkinliklerle ilişkilerimiz pekişecek.” diye konuştu.

Seren Oral da İstanbul’dan arkadaşlarıyla geldiklerini ve gösteriyi çok beğendiklerini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum