Brunson duruşmasına ara verildi

5bc02b5a7152d826e8004aca.jpeg

İZMİR’de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4’üncü kez hakim huzuruna çıkarıldı.

Brunson, duruşmada hazır bulundurulmak üzere bu sabah erken saatlerde İzmir Alsancak’ta bulunan ev hapsinde tutulduğu evinden görevlilerce alınarak mahkemeye getirildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, üç tanığın dinlenmesiyle başladı.

Tanıkların ifadelerinin ardından duruşmaya ara verildi

Brunson davasında neler olmuştu?

ABD’li pastör Andrew Craig Brunson, İzmir’de Ekim 2016’da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındı ancak Aralık ayında FETÖ’ye üye olma suçlamasıyla tutuklandı.

Brunson hakkındaki iddianame Mart 2018’de hazırlandı, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunan ve bugüne kadar 3 kez hakim huzuruna çıkan Brunson’la ilgili İzmir Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Temmuz 2018’de dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson’ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

Brunson’ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, yurt dışı yasağının devamı kararı verilmişti

Halen ev hapsinde tutulan ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunan Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt’un tutukluluğa itirazları bugüne kadar kabul edilmemişti.

İtirazların reddedilmesi üzerine Brunson’un avukatı Halavurt, bu kez de 3 Ekim’de bireysel başvuru hakkını kullanıp Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum