BM İklim değişikliği Bonn konferansı sona erdi

20171118163101929_20189.jpg

6-17 Kasım günlerinde Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı sona erdi.

Konferansta, kömür enerjisinden vazgeçme hedefi ön plana çıktı. Bonn’daki BM İklim Değişikliği Konferansı kapsamındaki müzakerelerde taraflar, Paris Anlaşması’nın nasıl uygulanacağını belirleyecek “kural kitabının” yazılması için görüşmeler gerçekleştirdi.

İngiltere ve Kanada’nın öncülük ettiği 25 ülke “Kömür Sonrası Küresel Enerji İttifakı”nı kurarak enerji üretiminde kömürün terk edilmesi için harekete geçti.

Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak Çin’in iklim değişikliği konusunda atacağı adımlar da merak ediliyor. Çin, Bonn konferansında kendisini iklim değişikliğiyle küresel mücadelede sorumlu bir aktör olarak gösterdi. Konferansa katılan Çin’in iklim değişikliği özel elçisi Xie Zhenhua, müzakereler sırasında katıldığı çeşitli toplantılarda yaptığı açıklamalarda, Çin’in iklim değişikliği konusunda verdiği tüm sözleri tutacağını söyledi.

Fosil yakıtların terk edilerek rüzgâr, güneş ve diğer temiz enerjilere geçilmesini amaçlayan Paris Anlaşması, küresel sıcaklık artışının sanayi devri öncesine kıyasla 2 derecenin altında tutulmasını öngörüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum