Berber dükkanına denizi sığdırdı

berber-dukkanina-denizi-sigdirdi_c6e4c80.jpg

İZMİR – TEZCAN EKİZLER

İzmirli berber Kaplan Uçuk, 25 yıldan bu yana hobi olarak biriktirdiği 7 bin kurutulmuş deniz canlısını 4,5 metrekarelik iş yerinde sergiliyor.

Berber dükkanına gelenler, deniz kabuklarından salyangozlara, pinalardan deniz süngerlerine, yunus balığı başından deniz dikenlerine ve kurutulmuş balıklara kadar farklı deniz canlılarından oluşan ortamda tıraş oluyor.

Karaburun’un Mordoğan Mahallesi’nde berberlik yapan 60 yaşındaki Uçuk’un dükkanı, görenlerin ilgisini çekiyor.

Bir müşterisinin 25 yıl önce hediye ettiği beyaz deniz yıldızı ile kurutulmuş deniz canlısı biriktirmeye başlayan Uçuk, işten kalan zamanlarda sahile giderek birikimini zenginleştirdi.

İlgisini öğrenen balıkçı ve dalgıçlardan da destek alan Uçuk, küçük dükkanını deniz kabukları, salyangoz, pina, deniz süngeri, yunus balığı başı, deniz dikenleri ve kurutulmuş balıklarla doldurdu. Dükkanının duvarlarını koleksiyonuna ait parçalarla süsleyen Uçuk, 4,5 metrekarelik dükkanına sığdıramadığı parçaların bir bölümünü ise evinde saklıyor.

Hem tıraş ediyor, hem de deniz canlılarını anlatıyor

Berber Uçuk, hediye edilen deniz kabuğunun hayatına yeni bir renk kattığını belirtti.

Müşterilerinin sergilediği deniz canlılarına ilgi göstermesinin koleksiyonunu geliştirmesinde etkili olduğunu anlatan Uçuk, tıraş sırasında koleksiyonundaki deniz canlıları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

“Akvaryumda tıraş oluyor gibiyim”

Berber Kaplan’ın müşterilerinden 47 yaşındaki Latif Ok da birçok insanın hem tıraş olup hem de deniz canlılarını görmek için bu dükkana geldiğini belirtti.

Ok, her seferinde sanki akvaryumda tıraş oluyormuş gibi bir rahatlama hissettiğini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum