“Benimle Gülümse” projesi tanıtıldı

İSTANBUL (AA) – İstanbul Güney Kamu Hastaneleri Birliği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İstanbul Kalkınma Ajansı iş birliğiyle 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklarda koruyucu ve önleyici ağız ve diş sağlığı projesi “Benimle Gülümse” tanıtıldı.

Ataşehir Metin Sabancı Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı İcra Kurulu Başkanı Altan Edis, vakfın çalışma alanlarından bahsederek, projenin önemine değindi. Edis, proje ile İstanbul’da 4 bin kadar aileye ulaşıp, bin 200 öğrencinin diş tedavisinin yürütüleceğini bildirdi.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan, engellilere ilişkin birliğin yürüttüğü faaliyetleri aktararak, İstanbul Kalkınma Ajansının hibe desteğiyle 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklarda koruyucu ve önleyici ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin kendi ortamlarında yapılacağını anlattı.

Projenin önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayan Orhan, şunları söyledi:

“Projenin diğer ağız ve diş sağlığı projelerinden farklılığı, standart tarama ve muayene yöntemleri yerine kişiye özel tanı ve tedavi yöntemleri oluşturulacak. Yazılım programları ile risk analizleri yapılacak ve takipleri sağlanacak. En büyük temennimiz, özel bakıma ihtiyaç duyan bebek ve çocuklarımızın, ağız ve diş sağlığı koruma programına alınarak, öncelikle bulunduğumuz bölgede, gelecek yıllarda da Türkiye’de gülümsemelerine katkı sunabilmektir.”

– “Muhafaza etmemiz gereken şey; kalbimizdeki iyilik ve merhamet duygusudur”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal bu coğrafyanın, insanlığın inşa edildiği, kurulduğu bölgeler olduğunu belirterek, “Anadolu bugün insanlığın son adası niteliğindedir. Son beş yıldır dünyada çok garip şeyler oluyor ve bu olanlar insanlığı korkutacak düzeyde. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz, muhafaza etmemiz gereken şey; kalbimizdeki iyilik ve merhamet duygusudur. Bu tür projelere özellikle takip edip destek vermek gerekiyor. Çünkü burada insana dair, merhamete dair şeyler daha fazla.” diye konuştnu.

– Proje 6 ilçede yürütülecek

Diş doktoru Esra Tunalı ise proje sayesinde engelli bebek ve çocukların, kendi ortamlarında, devlet himayesi altında, ulaşılabilir ve sürdürülebilir koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini almaları sağlanarak, Türkiye geneli için örnek model oluşturulacağını kaydetti.

Tunalı, projenin Adalar, Kartal, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli ve Tuzla’da uygulanacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Projeyle 1200 bebek ve çocuk, ayrıca aileleri ile 4 bin 800 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklar ile aileleri ağız sağlığı konusunda eğitilecek. Çok erken dönemde engelli çocuklara diş̧ fırçalama alışkanlığı kazandırılacaktır. Ayrıca engelli özel çocuk ailelerine çocuk eğitimi ve sağlığı konusunda da destek olunacak.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum