Bedelli askerlikte 1 gün sürprizi! İşte bedellide son durum

bedelli.jpg

Bedelli askerlik düzenlemesinin de içinde bulunduğu Torba Yasa teklifi ile alakalı olarak Meclis görüşmeleri devam ederken, teklifle alakalı olarak Genel Kurul aşamasında bir sürprizin daha gelebileceği iddia edildi. Bedelli askerlik düzenlemesi ile birlikte getirilen 28 günlük zorunlu askerlik eğitimi, komisyonda verilen yeni bir önergeyle 21 güne çekilmişti. Bu durumun ardından Genel Kurul’da, bedelliden yararlanacaklar için 31 Aralık 1993 tarihinin yerine, 1 Ocak 1994 (24 Yaş) tarihinin konuşulabileceği belirtildi.

Star Gazetesi’nden Şerife Güzel’in haberine göre; Bedelliden yararlanacak olanların belirlendiği “son tarih” konusunda değişikliğin olabileceği öğrenildi. Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti MYK toplantısında bu konunun kısa bir şekilde değerlendirildiği ve geçmiş dönem uygulamalarında da tartışma konusu olan yasadan yararlanacakların yaşıyla ilgili değişikliğin teklifin Genel Kurul görüşmeleri sırasında yapılabileceği üzerinde duruldu.

Söz konusu değişikliğin yapılması durumunda Genel Kurul’da bir önerge verilerek, yasadan yararlanmak üzere belirtilen “31 Aralık 1993” tarihi yerine, “1 Ocak 1994” tarihi konulacak. 1 Ocak 1994’te doğup da bir gün ile haktan yararlanamayanların mağdur olmaması için böylesi bir yola gidilebileceği belirtildi. Anadolu’daki yaygın uygulamaya göre 31 Aralık’ta doğanlar 1 Ocak olarak nüfus kaydına geçiriliyor.

1 Ocak 1994’lülerin durumu geçtiğimiz Çarşamba günü AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’a sorulmuştu. AK Partili Muş, “1 Ocak 1994’lüler dahil değil. ‘2 Ocak’ ta bir gün’ denilir, bunun sonu yok. Bir noktada kesmek durumundasınız” demişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum