Batılı ülkelerden Noel için güvenlik uyarısı

20171224200012349_47074.jpg

ABD, Fransa, Belçika ve Avustralya gibi Batılı ülkeler Noel ve yeni yıl kutlamaları öncesinde hassas bölgelerde güvenlik önlemlerini güçlendireceklerini açıkladılar.

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, vatandaşların bayram sırasında alışverişlerde, seyahatlerde ve partiye giderken dikkatli olmaları uyarısında bulunuldu.

Geçen ekim ayında meydana gelen ve ciddi can ve mal kaybına yol açan silahlı saldırılardan dolayı ABD’nin Las Vegas şehri yeni yıl kutlamaları için polis gücünü artırma planını ortaya koydu. Plan kapsamında 357 bin ABD Doları’ndaki özel bütçe onaylandı ve güvenlik alarmı seviyesi 2’den 1’e yükseltildi.

Son iki ayda iki terör saldırısına maruz kalan New York şehrinde de ekstra güvenlik personeli, eğitimli köpekler ve güvenlik aygıtları konuşlandırıldı. New York Eyalet Valisi Andrew Mark Cuomo, bu yıl dünyanın birçok bölgesinde saldırıların meydana geldiğini hatırlatarak New York’taki güvenlik durumunun çok gergin olduğunu belirtti.

Fransa İçişleri Bakanlığı da bir süre önce yaptığı açıklamada, büyük alışveriş merkezlerinde, Noel pazarlarında, dini mekânlar ve toplu taşıma istasyonlarında görevlendirilecek güvenlik personelinin sayısını 6 bin artırarak 100 bine ulaştıracaklarını ifade etti.

Brüksel’de 2016 yılının mart ayında düzenlenen terör saldırılarından itibaren Belçika’nın güvenlik alarmı seviyesi en yüksek dereceden bir düşük olan 3’te korundu. Şehir merkezi, havalimanı, tren garı, metro istasyonları ve belediye binası gibi önemli yerlerde ağır silahlı askerler görülüyor.

Avustralya polisi ve Terörle Mücadele Kurumu tarafından yapılan açıklamada da ülkede terör saldırılarının düzenlenme olasılığının çok yüksek olduğuna dikkat çekilerek, Sydney ve Melbourne şehirlerindeki Noel kutlamalarının terörist güçlerin hedefi olabileceği uyarısı yapıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum