Başbakan Yıldırım: “Ümit ediyoruz ki yakın bir gelecekte Suriye ve Irak’ta istikrar tam anlamıyla sağlanmış olur”

Başbakan Binali Yıldırım, “Ümit ediyoruz ki yakın bir gelecekte komşularımız Suriye ve Irak’ta istikrar tam anlamıyla sağlanmış olur” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TSİ 10.50’de özel uçak “TUR” ile Moğolistan’dan Afganistan’ın başkenti Kabil’e geçti. Başbakan Yıldırım, Kabil’deki temasları kapsamında Afganistan İcra Heyeti Başkanı Dr. Abdullah Abdullah ile bir araya geldi. Yıldırım ve Abdullah, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki benzerliklerin inanç ve kültürlerden ibaret olmadığını kaydeden Başbakan Yıldırım, “Aynı zamanda teröre karşı mücadele konusunda da aynı süreçleri yaşıyoruz. Türkiye maalesef 40 yıldır teröre karşı mücadele veriyor. Afganistan’da 1978’den bu yana iç karışıklık, istikrarsızlık ve onun doğurduğu terörle mücadeleyi sürdürmeye çalışıyor. Bu uğurda büyük bedeller ödüyor. Bu bakımdan birbirimizi en iyi anlayan iki ülkeyiz” dedi.

“Daha fazla olumlu gündem üzerine yoğunlaşmamız lazım”

Pakistan Başbakanının ziyaretini de olumlu ve anlamlı olarak değerlendiren Yıldırım, “Başından beri Afganistan ve sınır komşusu, dostu Pakistan’ın konuları konuşarak, görüşerek suhuletle çözmesinden yanayız. Bunun için de üçlü mekanizmaya iki kez ev sahipliği yaptık. Yine bu görevimizi sürdürmeye hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle mesajını iletmek istiyorum. Bunun yanında hayat da devam ediyor. Bir yandan terörle mücadele var, istikrarsızlık var ama ülkenin geleceği, gelecek nesillerin daha iyi şartlarda yaşaması için hükümetler olarak halkımıza karşı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukları da yerine getirmek görevimiz var. Daha fazla olumlu gündem üzerine yoğunlaşmamız lazım. Daha fazla ekonomiye, yatırıma, daha fazla ticarete alan açmamız lazım. Bunun için de yapacağımız bu ekonomik toplantı önemli” ifadelerini kullandı.

“Suriye ve Irak’ta etnik grupların barış içerisinde yaşayabileceği yeni bir yönetim sistem teşkil edilmiş olur”

“Türkiye bölgesinde çok çetin bir mücadele veriyor” diyen Yıldırım, “Özellikle Suriye’de iç savaş sonrası başlayan otorite boşluğu ve yoğun mülteci akını, bununla beraber DEAŞ, FETÖ, PKK, PYD, YPG gibi terör örgütlerinin oluşturduğu bölgesel ve küresel tehdide karşı çok başarılı, bir o kadar da çetin mücadeleyi Türkiye olarak yürütüyoruz. Ciddi de başarılar sağladık. Ümit ediyoruz ki yakın bir gelecekte komşularımız Suriye ve Irak’ta istikrar tam anlamıyla sağlanmış olur. Ülkelerin toprak bütünlüğü muhafaza edilerek bütün etnik grupların barış içerisinde yaşayabileceği yeni bir yönetim sistem teşkil edilmiş olur” açıklamasını yaptı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum