Başbakan Yıldırım konuşuyor

basbakan-yildirim-ogrencilerin-kaderini-tek-sinava-baglamak-istemiyoruz_201a5b8.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı ve Fahri Doktora Tevdi Töreni’nde konuşuyor.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Pastör’ün geliştirdiği kuduz aşısına, kendi hazinesinden 10 bin frank vererek Abdulhamit desteklemiştir. Üç yıl sonra da kuduz aşısı ilk İstanbul’da üretilmeye başlandı.

Ayrıca İstanbul’da eğitim gören tıbbiyeliler kendilerini geliştirsin diye Fransa’ya gönderdi.
7 düvelin Osmanlı’nın üzerine geldiği dönemde bile ecdat bilimsel gelişmeleri takip edip desteklemiştir.

Eğitim bütçemiz 130 milyarı buldu ve artmaya devam ediyor. Eğitim alanların ve eğitim verenlerin en iyi makama sahip olmasını önemsiyoruz.

Eğitimde çarpıklıklar artık yok. Üniversite olmayan ilimiz artık yok. 7 milyon 200 bin yüksek öğretim öğrencimiz var.

110 bin civarında yabancı uyruklu öğrencimiz var. Yetersiz, en az 350 bin olması lazım. Burada ne kadar misafir öğrencimiz olursa, ömür boyu memleketimizin, insanımızın, tanıtımını yapan gönüllü elçilerimiz olur.

Üniversiteler sadece eğitim değil, özgüven kazanılan bir yerdir. Muhakeme etmeyi, analitik sorgulama yeteneğinin gelişmesini sağlar.

Sınav sistemine yönelik değişikliklere gidildi. Sınavla bir günde tamamlanacak. Öğrencilerin stresi biraz daha azalacak.Asıl problem üniversitelere girişin sadece sınava endekslenmesi. O tarihte yapılacak olan sınava bütün kaderimiz bağlanmamalı.

Dün sayın Bahçeli sınav kalksın dedi. Kendisi bir akademisyen olduğu için söylediklerine daha bir dikkatle bakmak lazım.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum