Bakan Soylu: “Terörle mücadelenin başarısı koordinasyondur”

bakan-soylu-terorle-mucadelenin-basarisi-koordinasyondur_5bc903a.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadelenin başarısının sırrının ‘koordinasyon’ olduğunu belirterek “Bir taftan polis, bir taraftan jandarma, bir taraftan güvenlik korucuları, bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, bir taraftan tüm istihbarat birimlerimiz muhteşem bir koordinasyon ortaya koyuyor” dedi.

İçişleri Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile birlikte bugün bir otelde ulusal ve yerel basın temsilcilerinin katılımı ile kahvaltılı bir toplantı düzenledi.

“Terörle mücadelede uluslararası bir samimiyet ve işbirliği gerekir”

Türkiye’nin terörle mücadelesini de anlatan Bakan Soylu “Böyle bir coğrafya içerisinde bizim sadece kendi ülkemizin sınırları içerisinde terörle mücadele etmek ve bunu başarabilmek tek başına yeterli bir çaba değildir. Terör mücadelede uluslararası bir samimiyet ve işbirliği gerekir. Terörü kaynağında kurutma gibi bir süreç söz konusu. Ben Paris’teki o toplantı da söylemiştim. Herkes teknik anlatıyor. Şu bankadan bu bankaya para transfer edildi gibi. Temel problem o değildir. Temel problem şudur: Terörün yüksek bir siyaseti var. Ve bu yüksek siyasete ülkelerin müdahale etmesi gerekir: Orada ‘İslami terörizm’ kavramı ortaya kondu. Buna da benim dışımda kimse itiraz etmedi. ‘Eğer halen daha burada ‘İslami terörizm’ kavramı ortaya konuluyorsa demek ki biz bir arpa boyu kadar yol alamamışız. Kusura bakmayın’ dedim. Biz asla aynı düşünmüyoruz. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Avrupa’nın bunda hiç mi kabahati yok? Yükselen ırkçılığın bunda hiç mi kabahati yok?” açıklamasında bulundu.

“Terör konusunda Türkiye bütün dünyaya örnek bir mücadele sergilemektedir”

“Terör konusunda Türkiye bütün dünyaya örnek bir mücadele sergilemektedir” diyen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Maalesef Batı’nın baktığı gibi ‘Senin teröristin, benim teröristim’ diye de bakmamaktadır. Batı’ya da burada ciddi şekilde mesaj vermektedir. Türkiye terör, göç ve uyuşturucu ile ortaya koyduğu performansla aslında Batı’ya da büyük iyilik yapmaktadır ama Batı bunun farkında değildir. Sadece ufak tefek cümlelerle Türkiye’nin sırtı sıvazlanmaktadır. Maalesef batı ideolojik körlüğünden hala vazgeçmiş değildir. Halen daha buna devam etmektedir. Terörle mücadelemiz aynı kararlılıkla sürecektir. Terörle mücadelenin başarısı koordinasyondur. Bir taftan polis, bir taraftan jandarma, bir taraftan güvenlik korucuları, bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, bir taraftan tüm istihbarat birimlerimiz muhteşem bir koordinasyon ortaya koyuyor. Terörle mücadelede fiili hâkimiyeti elbette elde ettik ama bu sürdürülebilir olursa bir faydası söz konusu olur. En ufak bir esneme, gevşeme, rehavet belki görmediğimiz başka şeyler var. Terör kendisine antrenman sahası olarak Suriye ve Irak’ı seçti. Orada yeni terör biçimleri geliştirmeye çalışıyor. Biz burada onlara bastıkça onlar kendilerini yenilemek için gayret sarf ediyor. Bizim Fırat Kalkanı’nda, Afrin’de bulunmamız terörü kendi kaynağında kurutmaya yönelik hadisenin ta kendisidir.”

Bakan Soylu, basın toplantısının ardından Beşirli Spor Kompleksi’ndeki AK Parti Kadın Kolları İl Kongresi’ne geçti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum