Bahçeli’den hibe uçakla ilgili sert sözler: Türkiye Cumhuriyeti devleti hediye, hibe kabul etmez

bahceli-1.jpg

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın mensuplarıyla bir araya geldiği yemekte gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Toplantıda Katar tarafından hibe edildiği açıklanan lüks uçakla ilgili soruya Bahçeli’den sert yanıt geldi.

“ERDOĞAN’IN UÇAĞI KABUL ETMEMESİ GEREKİRDİ”

Gelen soru üzerine Bahçeli “O konuda görüşüm çok nettir” cevabını verirken, “Türkiye Cumhuriyeti devleti hediye, hibe kabul etmez. Türkiye’de uçak ihtiyacı varsa bunun piyasası neredeyse kendi kaynaklarıyla almayı tercih etmelidir. Şu sualin cevabı da netleşmelidir. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığının ve devlet yönetiminin kendilerinin uluslararası ilişkilerde taşıyıcısı olarak uçaklardan ihtiyacı varsa onu satın alabilir, ihtiyaç yok ise almaya gerek yok. Ama ‘bana hibe edildi hediye edildi’ bu Türk milletinin kabul edeceği bir durum değil. Recep Tayyip Erdoğan’ın da bunu kabul etmemesi gerekirdi diye düşünüyorum” ifadeleri ile devam etti.

ERDOĞAN ‘UÇAK HİBE EDİLDİ’ DEMİŞTİ

Katar’dan alınan uçakla ilgili tartışmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta şu sözlerle yanıt vermişti: “Katar bu uçağı satıyordu, hatta rakam bildiğim kadarıyla 500 civarındaydı (500 milyon dolar). “O esnada biz de ilgilendik. Katar Emiri, bundan haberdar olunca uçağı Türkiye’ye hibe etti; ‘Ben Türkiye’den para almam; bunu Türkiye’ye hediye ediyorum, hibe ediyorum’ dedi. “O uçak benim şahsımın değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nindir.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum